zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedna z najpopularniejszych dolegliwości układu trawiennego. Znana jest także jako IBS, nadpobudliwość jelita grubego oraz jelito drażliwe. W niniejszym artykule poruszymy temat leczenia tej choroby.

Zespół jelita drażliwego – definicja

Mianem zespołu jelita drażliwego określa się grupę dolegliwości trawiennych. Zalicza się do nich bóle różnych obszarów brzucha, zmienność konsystencji stolca, zmienną częstotliwość wypróżnień oraz wzdęcia. IBS może różnić się przebiegiem w zależności od organizmu. W niektórych przypadkach wśród objawów dominuje biegunka, w innych zaparcia, a zdarza się również, że problem dotyczy samych bóli lub rytmu wypróżnień. Sporadycznie IBS wiązany jest z silniejszymi dolegliwościami, takimi jak dotkliwe bóle w okolicach żołądka lub narządów rozrodczych, bóle pleców i głowy oraz wymioty. Niestety przyczyny choroby wciąż nie są w pełni oczywiste. Istnieje jednak kilka tropów, które nauka skrupulatnie śledzi. Miejmy nadzieję, że doprowadzą one do przełomowych odkryć i pozwolą leczyć IBS skuteczniej.

Jak wygląda leczenie?

Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie zespół jelita drażliwego leki oraz odpowiednia dieta pozwolą Ci wrócić do względnie wzorowego samopoczucia. Pamiętaj jednak, że istnieje wiele chorób podobnych do IBS. Nie warto więc ryzykować i zakładać, że na masz do czynienia właśnie z tą dolegliwością. W celu postawienia diagnozy należy skonsultować się z lekarzem oraz wykonać zalecone przez niego badania.

Leczenie zespołu jelita drażliwego zależy od rodzaju choroby. Mając na uwadze natężenie poszczególnych objawów lub dominację któregoś z nich, dobiera się odpowiednie środki farmakologiczne. W leczeniu objawów IBS sprawdzają się również probiotyki. Nie wybieraj ich jednak sam – lekarz zrobi to za Ciebie lepiej. Po konsultacji ze specjalistą warto włączyć do kuracji także zioła lub inne naturalne środki łagodzące objawy jelita drażliwego. Ze swojego dobroczynnego wpływu na pracę układu trawiennego słyną na przykład piołun, tatarak oraz tymianek. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o starannie przygotowanej diecie. Ludzie chorujący na IBS z reguły wykazują wysoką wrażliwość na określone substancje oraz produkty spożywcze. Z tego względu osobom cierpiącym na jelito drażliwe zaleca się dietę FODMAP. Charakteryzuje się ona niską zawartością fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli. Dostosowanie swojego jadłospisu do reguł diety FODMAP pomaga w łagodzeniu objawów IBS.

Czy wyleczenie się jest możliwe?

Jako że uniwersalna przyczyna IBS wciąż nie jest znana, obecna medycyna nie potrafi wyleczyć tej choroby. Oczywiście istnieją skuteczne sposoby łagodzenia jej objawów, które zdecydowanie warto sprawdzać. W 10% przypadków zespół jelita drażliwego cofa się samoistnie. Pamiętaj jednak, że zniknięcie objawów nie musi oznaczać końca choroby. IBS potrafi wracać, dlatego tak ważne jest konsekwentne trzymanie się diety, a w razie odpowiednich zaleceń zażywanie środków farmakologicznych i suplementów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ