zgaga

Refluks przełykowo-żołądkowy to bardzo częsta dolegliwość, która objawia się cofaniem treści pokarmowej do przełyku. Pojawia się wtedy uczucie pieczenia w klatce piersiowej, w gardle, a w następstwie gorzki posmak w ustach. Jak sobie radzić z tym przykrym schorzeniem?

Dlaczego mam zgagę?

Zgaga to powszechna nazwa refluksu, który wiąże się z zaburzonymi funkcjami przełyku. Treść pokarmowa wraca z powrotem z żołądka na skutek otwarcia podczas jedzenia dolnego zwieracza przełyku. Przyczyny tego stanu są różne, ale najczęściej powstają w następstwie niestrawności lub pod wpływem dużego napięcia emocjonalnego. Oprócz tego problemy z refluksem mają osoby, które cierpią na różne schorzenia układu pokarmowego. Może to być choroba wrzodowa, przepuklina przełyku bądź niesprawnie działające drogi żółciowe.

Zacznij od testów

Znalezienie przyczyny zgagi jest konieczne do skutecznej walki ze schorzeniem. Czasami za kłopoty trawienne może odpowiadać alergia narożne produkty, np. nietolerancja glutenu czy laktozy. Jak się przekonać, czy oby na pewno nie masz takich problemów? Wystarczy zrobić testy alergiczne w medycznej stacji diagnostycznej. Jeśli okaże się, że nie masz żadnej nietolerancji pokarmowej, wtedy możesz szukać przyczyny gdzie indziej. Jeśli dolegliwość powtarza się, wtedy warto zrobić kilka innych badań. Są to m.in. gastroskopia, prześwietlenie przełyku oraz badania przesiewowe na obecność bakterii Helicobakter Pylori.

Co robić, aby uniknąć zgagi?

Przede wszystkim zacznij od skomponowania zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Zrezygnuj z potraw tłustych, wysoko przetworzonych i słodyczy. Niewskazane są również potrawy smażone oraz spożywanie cytrusów, czekolady, kawy oraz cebuli. Nie musisz całkowicie wyrzucać ich ze swoich posiłków, ale zminimalizować podaż. Zapomnij też o używkach.

Bardzo ważne jest też utrzymanie prawidłowej wagi oraz aktywność fizyczna. Ruch usprawnia jelita, motywują je do wzmożonej pracy. Treści pokarmowe są szybciej przesuwane i trawione, i co więcej, osoba ćwicząca dostaje sporą dawkę endorfin. To hormony szczęścia, które uaktywniają się już po ok. 20 minutach treningu! Jeśli zgaga wywołana jest u Ciebie stresem bądź niestrawnością, to taki sposób na pozbycie się jej jest najlepszy.

Przyprawy i świeże zioła – świetne remedium na zgagę

W walce ze zgagą warto sięgać do skarbca natury. W nim zawsze znajdzie się coś, co pomoże pozbyć się tej przykrej dolegliwości. Bardzo dobre są ziołowe herbatki sporządzone np. na bazie rumianku, kopru włoskiego czy mięty pieprzowej. Wykazują właściwości rozkurczające, dzięki czemu układ pokarmowy może spokojnie „odetchnąć”, a Ty zyskujesz lepsze samopoczucie.

Wsparcie środkami poprawiającymi trawienie

Czasami nie wystarczają domowe sposoby i wtedy lepiej wesprzeć organizm preparatami z apteki. Zawarte w nich składniki aktywne, które wykazują m.in. działanie rozkurczające, pomagają przywrócić układowi pokarmowego sprawną pracę. Możesz wybrać bardzo dobry sposób na zgagę z Rennie, preparat, który przynosi uczucie ulgi już po 2 minutach. Działa bezpośrednio w żołądku, gdzie zamienia nadmiar kwasu w wodę. W aptekach nie brakuje też innych środków, które wykazują silnie działanie zobojętniające.

Ze zgagą najlepiej walczyć, zanim się pojawi. Chodzi tu o profilaktykę, która zabezpiecza przed zgagą lub minimalizuje jej objawy. Zdrowy sen, odpowiednia dieta, aktywność na świeżym powietrzu oraz wspieranie się ziołami to klucz do sukcesu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ