Najczęstsze zaburzenia układu nerwowego

Zaburzenia układu nerwowego mogą zostać zdiagnozowane w każdym wieku. Niektóre z nich rozwijają się już na etapie życia niemowlęcego lub prenatalnego. Inne dotykają przede wszystkim osób starszych. Ponieważ układ nerwowy jest jednym z najważniejszych w organizmie człowieka, nie należy ignorować sygnałów świadczących o występujących w jego obrębie problemach. Poniżej prezentujemy najczęściej występujące zaburzenia układu nerwowego oraz te, które statystycznie występują nieco rzadziej. Podpowiadamy jak wygląda diagnoza i leczenie zaburzeń występujących w układzie nerwowym oraz jakie symptomy powinny szczególnie budzić Twój niepokój.

Układ nerwowy i jego różne zaburzenia 

Układ nerwowy pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Między innymi kontroluje oraz wspiera działanie pozostałych układów i narządów. Układ nerwowy dzieli się na ośrodkowy i obwodowy. Oba są narażone na specyficzne dla nich schorzenia, których przebieg może być zarówno ostry, jak i łagodny; przewlekły, jak i sporadyczny. Niebezpieczne są także potencjalne powikłania rozwijające się po przebyciu chorób.

Choroby naczyniowe układu nerwowego

Choroby naczyniowe mogą dotyczyć rozmaitych problemów w przepływie krwi. Do najczęściej występujących należy miażdżyca naczyń krwionośnych, rozwijająca się na skutek odkładania blaszek miażdżycowych na ścianach naczyń krwionośnych. Dochodzi w ten sposób do zawężania światła i ograniczonego przepływu krwi. Skutkiem tego może być nawet niedotlenienie mózgu, a powikłania obejmują między innymi udar niedokrwienny, objawiający się bólami głowy, niedowładem twarzy, wymiotami, porażeniem połowicznym, problemami z mową, utratą przytomności i drgawkami.

Udar krwotoczny to konsekwencja pęknięcia naczynia mózgowego, obniżonej krzepliwości krwi lub rozwijającego się w strukturach mózgu nowotworu. Udar krwotoczny może mieć objawy podobne do udaru niedokrwiennego, jednak bardziej nasilony przebieg i niespodziewany początek. Wymienić należy także krwotok podpajęczynówkowy, czyli krwotok do struktur podpajęczynówkowych mózgu.

Choroby infekcyjne układu nerwowego

Choroby infekcyjne są powodowane przez różne grupy patogenów – wirusy, bakterie, priony, grzyby. Często przybierają postać zapalenia opon mózgowych lub zapalenia mózgu. Do najgroźniejszych wirusów należą: wirus opryszczki Herpes Simplex, enterowirusy, wirus Epsteina-Barr, adenowirusy, wirus odry, wirus różyczki, wirus świnki, wirus cytomegalii, wirus poliomyelitis.

W bakteryjnych zapaleniach mózgu i opon mózgowych przebieg choroby jest cięższy i może obejmować takie objawy jak bóle i zawroty głowy, omdlenia, dreszcze, nudności, światłowstręt, sztywność karku.

Grzybicze stany zapalne mogą być spowodowane przez takie drobnoustroje jak Cryptococcus, Aspergillus, Candida. Dotykają przede wszystkim osób o obniżonej odporności.

Choroby degeneracyjne układu nerwowego

Do grupy tej zaliczamy schorzenia wrodzone oraz nabyte, wynikające z postępującej degeneracji neuronów oraz ich utraty. Choroby te warto poddać jak najszybciej specjalistycznej konstrukcji. Polecamy pod tym względem neurolog Gdańsk. Do najczęściej diagnozowanych należy choroba Alzheimera, zespoły otępieńcze, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane i zanikowe boczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ