Dbałość o czystość narzędzi lekarskich to jedna z fundamentalnych zasad bezpieczeństwa w medycynie. Dlatego należy zadbać, by narzędzia stomatologiczne były zawsze zdezynfekowane.
Dezynfekcja narzędzi stomatologicznych – dlaczego jest potrzebna?
Dezynfekcja wierteł i innych narzędzi stomatologicznych, jakimi posługują się dentyści, ma na celu eliminację drobnoustrojów, które znajdują się na ich powierzchni. Jest to jeden z elementów procesu dekontaminacji (obok sanityzacji oraz sterylizacji). Dzięki prawidłowemu przeprowadzeniu całego procesu możliwa jest bezpieczna praca w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalny sklep dentystyczny jest w stanie zaopatrzyć gabinet we wszelkie niezbędne narzędzia do dezynfekcji, dzięki czemu proces ten może odbywać się na miejscu, bez potrzeby przekazywania narzędzi do specjalistów, którzy zajmują się dekontaminacją.
Rodzaje dezynfekcji
Możemy wyróżnić kilka rodzajów dezynfekcji. Należą do nich:
- dezynfekcja termiczna (wykorzystuje gorącą wodę lub parę wodną),
- dezynfekcja chemiczna (wykorzystuje roztwory odpowiednich chemikaliów),
- dezynfekcja chemiczno-termiczna (łączy obie poprzednie, stosując przy tym niższą temperaturę, a także słabsze roztwory).
Poszczególne rodzaje stosowane są w zależności od potrzeb, jak na przykład szczególna wrażliwość określonych narzędzi stomatologicznych, która wymaga zastosowania dezynfekcji chemiczno-termicznej, która pozwala przeprowadzić proces nie żadnych szkód. Do urządzeń wykorzystywanych w tych procesach możemy zaliczyć m.in. termodezynfektor oraz autoklaw dentystyczny.
Dezynfekcja – zasady
Proces dezynfekcji wymaga uwzględniania kilku zasad, aby mógł być przeprowadzony prawidłowo. Dezynfekcja narzędzi stomatologicznych wymaga dbałości o to, by żadne substancje nie zastygły na narzędziach, codzienną wymianę roztworów chemicznych oraz ich odpowiednie stężenia, a także oddzielne dezynfekowanie określonych rodzajów przyrządów stomatologicznych. Należy przy tym dbać o to, by proces był przeprowadzany regularnie, z częstotliwością właściwą dla danego rodzaju narzędzi.
Proces dezynfekcji narzędzi stomatologicznych nie należy do skomplikowanych zadań, jednak wymaga odpowiedzialności i precyzji działania zgodnego z ustalonymi zasadami. W ten sposób w danym gabinecie stomatologicznym zostanie zapewnione maksymalne bezpieczeństwo pacjentów oraz samych lekarzy, a to przecież jedna z najważniejszych kwestii, o jakie należy zadbać.