Zakażenia grzybicze stóp

Ze zmian grzybiczych możemy wyróżnić grzybicę paznokci jak i grzybicę skóry stóp.
Grzybicę stóp wywołują zazwyczaj grzyby – najczęściej jest to Trichophyton rubrum i Trychophyton mentagrophytes. Jest to choroba zaraźliwa, a nieleczona może być przenoszona na innych oraz przyczyniać się do powstawania innych chorób chociażby na tle alergicznym.
Grzybica stóp może być spowodowana grzybami różnego pochodzenia, np. Odzwierzęcego, ludzkiego a także grzybami rozwijającymi się w glebie.

Przyczyny zakażeń grzybiczych

Najczęstszą drogą zarażenia jest bezpośredni kontakt z grzybem, który może znajdować się na sierści naszych pupili, w wolnostojącej wodzie, na wykładzinie oraz na skórze i błonie śluzowej.
Najczęściej do zakażeń dochodzi w miejscach publicznych typu basen, siłownia, sauna, internat.
Oczywiście nie zapominajmy, że grzyby też potrzebują sprzyjających warunków do tego aby się rozwinąć. Ciepłe, wilgotne, ciemne środowisko jest idealne dla nich. Najbardziej narażeni na grzybicę stóp są pracownicy kopalń, hut, żołnierze czy policjanci. A to dlatego, że noszą ciężkie, sznurowane obuwie które jest czynnikiem przyczyniającym się do powstania grzyba.
Każdy z nas też może zarazić się chociażby w sklepie obuwniczym, jak chcemy zakupić jakieś buty i zaczynamy mierzyć zakażone obuwie.

Jak objawia się grzybica stóp?

Typowymi charakterystycznymi objawami rozwinięcia się grzybicy na stopach to przede wszystkim odznaczone czerwone plamy na skórze stóp, świąd, złuszczanie naskórka, obecność zapalnych grudek lub pęcherzyków. Zazwyczaj grzybica przebiega przewlekle. Takie zmiany mogą nawracać a co gorsze mogą dodatkowo objąć płytkę paznokciową.
W początkowym stadium grzybica atakuje przestrzenie między palcami, później przechodzi na grzbiet i podeszwę. W następnej fazie są właśnie paznokcie.

Rodzaje grzybicy stóp

Najbardziej powszechną odmianą jest grzybica międzypalcowa, pierwsze zmiany pojawiają się między piątym a czwartym palcem. Skóra na opuszkach palców jest mocno zaczerwieniona lub pęknięta, a przy wycieraniu stóp dokucza ból.
Następna odmiana grzybicy to grzybica potnicowa, która rozpoczyna się na stopach, najczęściej obejmuje śródstopie lub całą stopę. W przypadku tej grzybicy pojawiają się zmiany pęcherzykowate, oraz delikatne złuszczanie
Ostatni typ to grzybica złuszczająca, tzw. mokasynowa. Zajmuje całą podeszwę i boczne krawędzie stopy. Występuje złuszczanie, nadmierne rogowacenie, a nawet pęknięcia i rozpadliny.

Jak skutecznie wyleczyć grzybicę?

To co jest podstawą do zdrowia to wykonanie badania mykologicznego, które da nam pewność, że grzybica na pewno występuje. Dodatkowo będziemy znać rodzaj grzyba który zaatakował naszą skórę. To ułatwi dobranie odpowiedniego leku. Kolejną ważną rzeczą jest usunięcie czynników powodujących rozwój zakażenia. Należy pamiętać o noszeniu butów oraz skarpetek z naturalnych surowców. I ostatnie po każdej kąpieli należy porządnie osuszyć przestrzenie międzypalcowe.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ