Wzmocnij kręgosłup lędźwiowy

 

Kręgosłup lędźwiowy jest najbardziej obciążonym fragmentem kręgosłupa, dlatego często skarżymy się na uciążliwy ból w jego okolicach. Istotne jest, aby wprowadzić w życie regularne ćwiczenia, które pomogą odciążyć tą część naszych pleców. To ona trzyma nas „w pionie” podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności .

Zasadniczym celem ćwiczeń kręgosłupa lędźwiowego jest jego wzmocnienie i przeciwdziałanie ewentualnym bólom oraz urazom. Na szczęście ćwiczenia nie wymagają specjalistycznych sprzętów i można je wykonywać w domowym zaciszu. Wyróżnia się trzy podstawowe typy ćwiczeń kręgosłupa lędźwiowego: mobilizujące, wzmacniające oraz rozciągające.

Ćwiczenia mobilizujące stanowią pewnego rodzaju rozgrzewkę przed dalszym treningiem oraz pomagają rozluźnić dolny odcinek pleców po ciężkim dniu pracy.
Przykład ćwiczenia mobilizującego: Leżąc na plecach, zegnij nogi w kolanach i przysuń stopy w stronę pośladków. Zegnij ręce i połóż je nieco dalej od tułowia. Weź wdech i podnieś krzyżowy odcinek kręgosłupa tak wysoko, jak to możliwe. Podczas wydechu obniżaj odcinek krzyżowy, jednocześnie podnosząc kość ogonową. Ćwiczenie powtórz dziesięć razy. Podczas treningu, stopy i kolana powinny pozostać złączone.

Ćwiczenia wzmacniające mają na celu wzmocnienie twoich mięśni przykręgosłupowych, dzięki czemu kręgosłup będzie bardziej odporny na różnego rodzaju przeciążenia.
Przykład ćwiczenia wzmacniającego: Połóż się wygodnie na plecach i zegnij nogi w kolanach. Skrzyżowane ręce połóż na klatce piersiowej. Następnie przyciśnij pięty i okolicę krzyżową do podłogi, równocześnie podnieś barki i spróbuj przybliżyć brodę do klatki piersiowej. Ćwiczenie powtórz dziesięć razy.

Ćwiczenia rozciągające przyniosą szybką ulgę obolałym plecom i będą zapobiegać potencjalnym skurczom wskutek powstałego obciążenia.
Przykład ćwiczenia rozciągającego: Leżąc na plecach wyprostuj nogi i połóż ręce wzdłuż tułowia. Unieś powoli nogi i spleć dłonie pod kolanami, po czym przyciągnij je do siebie na tyle, aby pośladki przestały dotykać podłogi. Spokojnie oddychając, policz do 10 i wróć do pozycji początkowej. Ćwiczenie wykonaj dziesięć razy.

back-pain-1491800_1920

Pozytywny wpływ na zdrowie twojego kręgosłupa ma także yoga. Wykonywanie codziennie „kociego grzbietu” przez kilka minut z pewnością pozwoli ci się rozluźnić i przyniesie ulgę bolącym plecom. Wystarczy, że przyjmiesz pozycję klęku podpartego i zaczniesz „wpychać” dolną część kręgosłupa w stronę podłogi. Głowę unieś wysoko w górę i skup się na prawidłowym, spokojnym oddechu.

Warto jednak pamiętać, że przewlekły ból kręgosłupa może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, dlatego w przypadku uciążliwych dolegliwości konieczny jest kontakt z lekarzem specjalistą. Możliwe koniecznym będzie wykonanie niezbędnych badań: rezonansu lub prześwietleń, które wykażą zmiany i zwyrodnienia powstałe na naszym kręgosłupie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób kręgosłupa.

 

bóle kręgosłupa mogą pozostać niezauważone i rzutować na nasze dalsze zdrowie oraz powodować inne objawy pozornie nie związane z chorobą kręgosłupa.  zachowanie prawidłowej higieny  pracy przy komputerze lub w samochodzie  jest niezwykle ważne,  niestety bardzo często o tym zapominamy  i nie wykonujemy wymaganych przerw od siedzenia.

 

A co jeśli cały dzień siedzimy w pracy?

 

aby zapobiec bólom i zwyrodnieniom kręgosłupa do siedzenia powinniśmy wybierać wygodne ergonomiczne krzesła.  Dobrym sposobem będzie również stosowanie maty masującej spięte mięśnie podczas długiego siedzenia w samochodzie.   Kierowca powinien również Regularnie wykonywać przystanki cena prostowania nóg.  niestety niepoprawna higiena kręgosłupa może w przyszłości prowadzić do poważnych schorzeń,  zwyrodnień,  oraz dolegliwości bólowych,  które będą wymagały nie tylko rehabilitacji,  ale również przyjmowanie silnych leków  a W skrajnych przypadkach nawet wykonanie operacji prostowania kręgosłupa.

Odciążeniem dla odcinka lędźwiowego będzie też mocny brzuch i mięśnie „core”, czyli tak zwanego centrum.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ