Jeżeli chcemy stracić kilka kilogramów i osiągnąć naszą wymarzoną wagę, to przede wszystkim powiniśmy zacząć od pracy nad eliminacja dotychczasowych złych nawyków żywieniowych. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo źle i niedbale się odżywiamy oraz jak to wpływa na naszą wagę – byle jakie posiłki spożywane w biegu to jednak najczęstsza przyczyna porażki w walce z nadwagą. Aby lepiej zrozumieć gdzie popełniamy błąd i jak można go wyeliminować, warto zastanowić się nad rozpoczęciem prowadzenia dzienniczka odchudzania, w którym zapisywać będziemy godziny spożywania produktów wraz z ich ilością. Jeżeli podejdziemy do tego zadania poważnie, a nasz dziennik będziemy prowadzić systematycznie, szybko zauważymy, co robimy źle. Jakie jeszcze płyną korzyści z prowadzenia takiego dzienniczka? Jest ich co najmniej kilka.
Kontroluj swoje nawyki.
Warto prowadzić dziennik odchudzania na bieżąco w ciągu dnia, a nie na przykład robić podsumowanie wieczorem, bo pozwala nam to kontrolować nawyki żywieniowe na bieżąco, w tym przyczyny sięgania po taką, a nie inną przekąskę – czasem zależy to od pory dnia, czasem od nastroju, a czasem od pośpiechu, w którym jesteśmy. Odkrycie przyczyn podjadania to jeden z najważniejszych kroków na drodze do sukcesu – jeżeli zapisujemy w dzienniczku wszystkie pozycje na bieżąco, to mamy pewność, że niczego nie pominiemy i będziemy w stanie wskazać czynniki, które na przykład każą nam sięgać po coś słodkiego w stresowej sytuacji.
Dostarczaj niezbędnych składników.
Często wydaje nam się, że przecież odżywiamy się dobrze, bo jemy dosyć często i sięgamy po warzywa i owoce. Dzięki regularnemu prowadzeniu dziennika żywieniowego, wiemy, po jakie produkty sięgamy najczęściej oraz jakich makro- i mikroelementów wraz z nimi dostarczamy. Często po podliczeniu wartości odżywczych okazuje się, że dostarczamy za dużo węglowodanów, a za mało tłuszczu i białka lub, że brakuje w naszym jadłospisie cennych witamin. Dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb jest bardzo ważne, bo zapewnia naszemu organizmowi tak ważną równowagę.
Jedz świadomie.
Rozpoczęcie prowadzenia dziennika żywieniowego to często rodzaj terapii szokowej dla osób, które nie kontrolują swojego odruchu siegania po przekąski między posiłkami. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele niekorzystnych produktów znajduje się w naszym jadłospisie lub nieświadomie zaniżamy ich ilość. Dlatego tak ważne jest, aby w pewnym momencie zdać sobie sprawę z tego, że to jedzenie ma kontrolę nad nami, a nie na odwrót. Trudno jest oczywiście wyobrazić obie prowadzenie takiego dziennika przez całe życie, ale powinno się to robić dopóki sami nie zaczniemy świadomie sięgać po konkretne produkty i analizować to, co ląduje na naszym talerzu. Potem cały proces staje się na tyle automatyczny, że już nie potrzebujemy dzienniczka, aby nad tym panować.
Przez żołądek do szczęścia.
Prawidłowe odżywianie jest ważne nie tylko ze względu na nienaganną sylwetkę, którą każdy chce osiągnąć, ale przede wszystkim z uwagi na nasze zdrowie. Prowadząc dzienniczek żywieniowy, zaczynamy skupiać się na tym, co jemy i jakich składników dostarczamy naszemu organizmowi – dzięki temu możemy z dnia na dzień eliminować błędy i pracować nad poprawą oraz kontrolować liczbę spożywanych kalorii. Dziennik żywieniowy to doskonały sposób na to, aby bardziej