Rozważasz kupno elektrostymulatora, ale nie wiesz, czy to bezpieczne? Zastanawiasz się, czy elektrostymulatora może używać każdy? Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. jakie są typy elektrostymulatorów, kiedy warto ich używać i jakie przynoszą efekty.
Czym jest w ogóle elektrostymulator?
To nic innego jak urządzenie wykorzystywane do rehabilitacji. Elektrostymulator wydziela prąd o dość niskiej częstotliwości, który następnie dociera do leczonego miejsca za pomocą elektrod. Elektrostymulator jest potwierdzoną i skuteczną metodą walki z bólem, dlatego w fizjoterapii stosuje się go na szeroką skalę. Można z niej korzystać zarówno w profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutów, jak i w warunkach domowych. Zakup elektrostymulatora to nie jest duży wydatek, a warto nad nim pomyśleć, ponieważ może znacząco poprawić codzienne funkcjonowanie osoby chorej.
Wskazania do stosowania elektrostymulatora
Z elektrostymulatora mogą korzystać m.in. te osoby, które:
- Często cierpią na bóle podbrzusza. Mowa tu zwłaszcza u kobietach, które w wyniku menstruacji cierpią na comiesięczny dyskomfort wypływający z dolnych partii brzucha. Elektrostymulator delikatnie rozmasowuje napięcie mięśni, dzięki czemu ból nieco słabnie. O tym, że to świetna metoda radzenia sobie z bólem świadczy fakt, że wiele osób po rozpoczęciu leczenia elektrostymulatorem zmniejsza dawki leków przeciwbólowych, ponieważ nie są im one już potrzebne.
- Mają problemy z bólami reumatycznymi. Jeśli często cierpisz na silny ból stawów czy też na chorobę zwyrodnieniową, elektrostymulator może pomóc Ci zmniejszyć nieco ból. EMS, czyli elektryczna stymulacja mięśni w przypadku bólów reumatycznych bywa dobrych wsparciem do standardowego leczenia.
- Cierpią na bóle kręgosłupa i szyi. Bóle tych okolic bardzo często nasilają się z wiekiem przez kilka powodów. Jednym z nich jest tryb siedzący, który towarzyszy w ciągu dnia wielu osobom. W pozycji siedzącej nasz kręgosłup układa się nienaturalnie, zwłaszcza, gdy pochylamy się nadmiernie do przodu lub gdy mamy ciągle napiętą szyję. W efekcie możesz zacząć odczuwać bardzo duży dyskomfort. Elektrostymulacja rozładuje nieco ból mięśniowy i przyniesie ci ulgę.
- Chcą pracować nad mięśniami brzucha. Zaskoczeni? Tak, istnieją również pasy do elektrostymulacji, przeznaczone przede wszystkim do stymulowania mięśni brzucha. Są one idealne dla osób, które pracują nad swoją sylwetką i zależy im na jak najlepszych wynikach.
Przeciwwskazania, czyli kto nie może stosować elektrostymulatorów
Stosowania urządzenia zabrania się m.in. tym osobom, które mają wszczepiony rozrusznik serca. Dodatkowo nie powinny korzystać z niego epileptycy oraz osoby z zaburzeniami rytmu serca. W przypadku kobiet w ciąży sprawa wygląda tak, że o ile nie wolno stosować elektrostymulacji bezpośrednio na brzuch w czasie ciąży, o tyle za zgodą lekarza podczas porodu można użyć elektrycznej stymulacji mięśni, by zmniejszyć bóle wywoływane przez skurcze.
Leczenia EMS nie można też wykorzystywać bezpośrednio po świeżych urazach – zawsze, gdy chcesz zacząć leczyć się elektrostymulacją, to warto skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który określi, czy można już zacząć korzystać z urządzenia.
Jak wybrać dobry elektrostymulator?
Nie jest to wcale rzecz oczywista. W warunkach domowych idealnie sprawdzają się małe elektrostymulatory wielofunkcyjne, które można stosować na różnych partiach ciała. Świetnym przykładem jest ELEKTROSTYMULATOR PAD EMS – EM 20 Neck, który skutecznie redukuje ból w okolicach karku, pleców, ramion i mięśni brzucha. Posiada on 4 elektrody, które umiejscawia się w określonym miejscu na ciele. ELEKTROSTYMULATOR PAD EMS – EM 20 Neck posiada aż piętnaście programów intensywności, dzięki czemu jak na tak małe urządzenie jest wyjątkowo zaawansowanym sprzętem. To sprawia, że korzystać z niego mogą zarówno osoby z poważnymi bólami, jak i te, które chciałyby nieco zmniejszyć napięcie mięśniowe powstałe np. po całym dniu pracy.
Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.