Rozważasz kupno elektrostymulatora, ale nie wiesz, czy to bezpieczne? Zastanawiasz się,  czy elektrostymulatora może używać każdy? Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. jakie są typy elektrostymulatorów, kiedy warto ich używać i jakie przynoszą efekty.

Czym jest w ogóle elektrostymulator?

To nic innego jak urządzenie wykorzystywane do rehabilitacji. Elektrostymulator wydziela prąd o dość niskiej częstotliwości, który następnie dociera do leczonego miejsca za pomocą elektrod.  Elektrostymulator jest potwierdzoną i skuteczną metodą walki z bólem, dlatego w fizjoterapii stosuje się go na szeroką skalę. Można z niej korzystać zarówno w profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutów, jak i w warunkach domowych. Zakup elektrostymulatora to nie jest duży wydatek, a warto nad nim pomyśleć, ponieważ może znacząco poprawić codzienne funkcjonowanie osoby chorej.

Wskazania do stosowania elektrostymulatora

Z elektrostymulatora mogą korzystać m.in. te osoby, które:

  1. Często cierpią na bóle podbrzusza. Mowa tu zwłaszcza u kobietach, które w wyniku menstruacji cierpią na comiesięczny dyskomfort wypływający z dolnych partii brzucha. Elektrostymulator delikatnie rozmasowuje napięcie mięśni, dzięki czemu ból nieco słabnie. O tym, że to świetna metoda radzenia sobie z bólem świadczy fakt, że wiele osób po rozpoczęciu leczenia elektrostymulatorem zmniejsza dawki leków przeciwbólowych, ponieważ nie są im one już potrzebne.
  2. Mają problemy z bólami reumatycznymi. Jeśli często cierpisz na silny ból stawów czy też na chorobę zwyrodnieniową, elektrostymulator może pomóc Ci zmniejszyć nieco ból. EMS, czyli elektryczna stymulacja mięśni w przypadku bólów reumatycznych bywa dobrych wsparciem do standardowego leczenia.
  3. Cierpią na bóle kręgosłupa i szyi. Bóle tych okolic bardzo często nasilają się z wiekiem przez kilka powodów. Jednym z nich jest tryb siedzący, który towarzyszy w ciągu dnia wielu osobom. W pozycji siedzącej nasz kręgosłup układa się nienaturalnie, zwłaszcza, gdy pochylamy się nadmiernie do przodu lub gdy mamy ciągle napiętą szyję. W efekcie możesz zacząć odczuwać bardzo duży dyskomfort. Elektrostymulacja rozładuje nieco ból mięśniowy i przyniesie ci ulgę.
  4. Chcą pracować nad mięśniami brzucha. Zaskoczeni? Tak, istnieją również pasy do elektrostymulacji, przeznaczone przede wszystkim do stymulowania mięśni brzucha. Są one idealne dla osób, które pracują nad swoją sylwetką i zależy im na jak najlepszych wynikach.

Przeciwwskazania, czyli kto nie może stosować elektrostymulatorów

Stosowania urządzenia zabrania się m.in. tym osobom, które mają wszczepiony rozrusznik serca. Dodatkowo nie powinny korzystać z niego epileptycy oraz osoby z zaburzeniami rytmu serca. W przypadku kobiet w ciąży sprawa wygląda tak, że o ile nie wolno stosować elektrostymulacji bezpośrednio na brzuch w czasie ciąży, o tyle za zgodą lekarza podczas porodu można użyć elektrycznej stymulacji mięśni, by zmniejszyć bóle wywoływane przez skurcze.

Leczenia EMS  nie można też wykorzystywać bezpośrednio po świeżych urazach  – zawsze, gdy chcesz zacząć leczyć się elektrostymulacją, to warto skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który określi, czy można już  zacząć korzystać z urządzenia.

Jak wybrać dobry elektrostymulator?

Nie jest to wcale rzecz oczywista. W warunkach domowych idealnie sprawdzają się małe elektrostymulatory wielofunkcyjne, które można stosować na różnych partiach ciała. Świetnym przykładem jest ELEKTROSTYMULATOR PAD EMS – EM 20 Neck, który skutecznie redukuje ból w okolicach karku, pleców, ramion i mięśni brzucha. Posiada on 4 elektrody, które umiejscawia się w określonym miejscu na ciele. ELEKTROSTYMULATOR PAD EMS – EM 20 Neck posiada aż piętnaście programów intensywności, dzięki czemu jak na tak małe urządzenie jest wyjątkowo zaawansowanym sprzętem. To sprawia, że korzystać z niego mogą zarówno osoby z poważnymi bólami, jak i te, które chciałyby nieco zmniejszyć napięcie mięśniowe powstałe np. po całym dniu pracy.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ