Pierzga pszczela

Pierzga pszczela jest często nazywana eliksirem lub królewskim darem. Jest bogata w minerały i zawiera wiele witamin, dzięki czemu świetnie wpływa na serce, jelita i układ krążenia. Poprawia pamięć, koncentrację i ostrość widzenia. Miłośnicy naturalnego piękna również uwielbiają jej właściwości. Dzięki niej nasza skóra i włosy zyskują nieskazitelny wygląd. Przyjrzyjmy się bliżej niesamowitym właściwościom kosmetycznym i zdrowotnym pszczół.

Pierzga składa się z miodu i specjalnych enzymów. Pszczoły wydzielają ślinianki, które sprawiają, że wszystkie składniki w komórce, w warunkach beztlenowych, zamieniają się w ul poprzez fermentację, w wyniku której powstaje pożyteczna laktoza. Zawiera również mleczko pszczele, które jest podstawowym pokarmem matki pszczelej. Ten zakonserwowany i przetworzony produkt pszczeli znany jest jako forma życia, czyli chleb pszczeli.

Pierzga pszczela – co to takiego?

Pierzga składa się z pyłku, miodu i wydzieliny z gruczołów ślinowych. Pszczoły dodają papkę pyłkową do komórek plastra, aż osiągnie 3/4 ich wysokości. Następnie wlewają świeży miód i przykrywają pojemnik woskową pokrywką. Komórki plastra poddawane są procesowi zwanemu fermentacją mlekową, w którym składniki są fermentowane przy pomocy bakterii Lactobacillus lub Bifidobacterium. W efekcie powstaje wysoki poziom kwasu mlekowego, który zwiększa kwasowość Twojego produktu. Gotowa kołderka znana jest również jako chleb miodowy. Bakterie w kołderce w końcu obumrą i będzie ona zawierała bardzo mało żywych mikroorganizmów.

Kosmetyki z dodatkiem pierzgi

Bogactwo składników aktywnych w kosmetykach z pierzem wpływa pozytywnie na regenerację i elastyczność skóry. Likwiduje również zmarszczki, rozstępy i inne problemy. Szczególnie wykorzystywane są ekstrakty z piór pszczelich. Jako rozpuszczalniki można stosować wodę, etanol, propylenoglikol lub kombinację tych rozpuszczalników. Ekstrakt ten jest stosowany jako biologicznie aktywny składnik w balsamach i kremach. Preparaty te nawilżają, wygładzają i uelastyczniają skórę. Uzupełniają skórę w cenne składniki, które odmładzają skórę. Składnik ten jest aktywnym składnikiem szamponów do włosów, które mają właściwości przeciwświądowe i przeciwłupieżowe. Szampony te zapobiegają również wypadaniu włosów, nawilżają je i pomagają w regeneracji ich struktury.

Jak pierzga wpływa na nasze zdrowie? 

Pierzga jest składnikiem gotowych produktów suplementów diety, które można kupić w aptekach ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych. Jest mniej znana niż miód, ale coraz częściej stosuje się ją w celu zwiększenia odporności. Plewy można spożywać w całości lub zrobić z nich prozdrowotny napój. 

Pierzga jest zalecana jako uzupełnienie diety w przypadkach niedoborów. Może to być spowodowane różnymi czynnikami patogennymi. Istnieje wiele profilaktycznych zastosowań ekstraktu z pyłku hermetum. Szczególnie polecany jest osobom o skórze wyjątkowo suchej, wrażliwej lub skłonnej do łuszczycy. Stosowanie ekstraktu zaleca się również seniorom, którzy chcą zredukować zmarszczki lub poprawić wygląd swojej skóry. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: domiuroda.pl/pierzga-pszczela-wlasciwosci-zastosowanie

Otręby pyłkowe są w 100% naturalne i bezpieczne. Jeśli masz alergię na jad pszczeli, produkty pochodzące od pszczół lub pierzgę, to nie wolno stosować ani pierzgi, ani produktów z niej wykonanych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ