Dlaczego warto wybrać żwirek zbrylający do kociej kuwety

Żwirek dla kota to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, kiedy kompletujemy wyprawkę dla mruczka przed jego przybyciem do naszego domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żwirku, z czego najbardziej popularny podział wyróżnia zbrylające i niezbrylające. Zastanówmy się, dlaczego ich pierwszy rodzaj może być tym lepszym.

Jakie dwie główne cechy ma żwirek zbrylający?

Żwirki zbrylające to te, które pod wpływem wilgoci tworzą zwartą strukturę. Mają zdolność do zatrzymywania moczu w swojej strukturze i zbijania się w zwięzłe grudki, zazwyczaj zbliżone kształtem do kuli. Ich zaletą jest to, że pozostawiają kuwetę praktycznie zupełnie suchą, dzięki czemu kot może nadal z niej korzystać, wybierając dla siebie inne miejsce, nawet jeśli właściciel nie zdążył jeszcze uprzątnąć poprzedniej porcji zbrylonego żwirku. Mruczek nie moczy sobie przy tym łapek, co byłoby dla niego nieprzyjemne i niehigieniczne.

Drugą ważną cechą żwirku zbrylającego jest to, że ma możliwość dobrego otoczenia odchodów w formie stałej. Przykleja się do ich powierzchni, co szybko eliminuje z nich wilgoć i jednocześnie ogranicza rozprzestrzenianie się przykrego zapachu. Są też łatwiejsze do usunięcia za pomocą łopatki, co pomaga w szybszym czyszczeniu kuwety właścicielowi.

Żwirek zbrylający nigdy nie trafia do toalety!

Ze względu na dużą zdolność do absorpcji wody i poszerzania swojej struktury oraz tworzenia dużych, zbitych mas, żwirek zbrylający nigdy nie powinien być usuwany drogami sanitarnymi. Wrzucanie go do toalety może bowiem przyczynić się do jej zatykania oraz zepsucia całej instalacji sanitarnej. W zamian za to można łatwo usuwać go łopatką, wybierając tylko zabrudzone części, co pozwala na bardzo ekonomiczne i wydajne wykorzystywanie tego rodzaju podłoża.

Dodatkowe zalety żwirków zbrylających

Przede wszystkim żwirki zbrylające często wzbogacone są o dodatkowe składniki, takie jak zapachy neutralizujące przykre wonie (np. o lawendowy) czy jony srebra. Te ostatnie pomagają w usuwaniu bakterii i zwiększają poziom higieny w kuwecie. Eliminują ryzyko wystąpienia chorób, jeśli kot często korzysta z kuwety, w której pozostała choć odrobina starszych odchodów. Również dzięki jonom srebra zmniejsza się intensywność zapachów.

Inne zalety żwirków zbrylających to między innymi brak pyłu, który mógłby zanieczyścić okolicę kuwety i podrażniać drogi oddechowe kota lub domowników. Jest przy tym dobrze dopasowany do kocich potrzeb behawioralnych i pozwala na kopanie w nim.

Z czego powstaje żwirek zbrylający?

Żwirek dla kota zbrylający powstaje zazwyczaj z bentonitu, czyli rodzaju naturalnej glinki (skały ilastej), mającej zazwyczaj kolor biały, kremowy lub jasnoszary. Ma naturalne silne właściwości absorpcyjne. Dzięki temu jest też substratem bezpiecznym dla zwierząt i ekologicznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ