Podaj jak wiadomo nie jest naturalnym środowiskiem życia człowieka Niemniej jednak pływanie i poruszanie się w niej jest doskonałym sposobem na utrzymanie Ciała w dobrej kondycji. pływanie pozwala na wyciszenie i uspokojenie myśli, bardzo często stanowi odskocznia od trudów codziennego życia. trening pływacki doskonale pobudza dopłat do pracy także układ krążenia zwiększa pojemność naszych płuc zaangażuje niemal wszystkie mięśnie bez obciążania przy tym stawów. Ruchy w wodzie takie pływanie i aqua aerobik pozwoli również zgubić nadprogramowe kilogramy oraz ładnie wyrzeźbić nasze ciało. Pływać mogą osoby w każdym wieku nie ma ograniczeń wiekowych do uprawiania tego sportu. na basenach znajdują się zarówno strefy przystosowane dla małych dzieci i niemowląt, oraz dla osób starszych.
Jak woda wpływa na nasz organizm?
Już samo przebywanie w basenie przyspiesza tempo naszej przemiany materii aż o 50%. 30 Minutowy trening pływacki spali więcej tłuszczu niż takiej sam wysiłek trwający 30 minut na lądzie. Dlatego nawet osoby, które traktują pływanie, jako aktywna hobby powinny pamiętać o odpowiednim odżywianiu organizmu. Właśnie dla takich osób stworzona została dieta pływacka. Jest to sposób odżywiania, który pozwoli uzupełniać wysokie straty energetyczne, które powstają w trakcie wysiłku w wodzie, a tym samym dla użytkownika czerpać jak najwięcej korzyści z treningów pływackich.
Co jeść przed i po pływaniu?
Bez względu na to czy pływamy, aby schudnąć czy jest to też jedynie dla nas przyjemny sposób na rozruszanie mięśni i relaks nie należy zaczynać treningu pływackiego na czczo. Brak posiłku przed treningiem sprawi, że zamiast tkanki tłuszczowej nasz organizm zacznie spalać własne mięśnie. Dlatego najpierw powinniśmy spożyć posiłek złożony z gwarantujących stopniowe uwalnianie węglowodanów na przykład płatków owsianych górskich, będzie doskonałą propozycją dla osób planujących udać się zaraz na basen.
Równie ważne W takim przypadku jest posiłek proteinowy, czyli wysokobiałkowy. Taki posiłek należy zjeść niedługo po wyjściu z wody pomoże to w uzupełnieniu strat energetycznych. Wtedy Warto sięgnąć na przykład po węglowodany na przykład banana, które ułatwią odbudowa glikogenu w mięśniach i przyspiesza ich regenerację Ważne jest, aby w przeciągu dwóch godzin po pływaniu spożyć największy pełnowartościowy posiłek.
Pływanie a kręgosłup
Pływanie bardzo dobrze wpływa również na nasz kręgosłup dlatego jest polecane osobom które borykają się z bólem pleców lub prowadzą siedzący tryb życia. wzmacniane mięśnie szkieletowe poprawiają ustawienie naszej sylwetki prostując postawę. dlatego następnym razem gdy za siedzisz się przy biurku, zamiast zamiast łykać proszki przeciwbólowe Wybierz się na basen. To na pewno pozytywnie wpłynie na jakość twojego życia i samopoczucie.
Nie tylko w dni treningowe
Dieta Pływacka nie ogranicza się jedynie do dni spędzonych na basenie i treningach. Nawet pływak amator powinien pamiętać, aby w swoim codziennym jadłospisie zawierać:
Niezbędne substancje do prawidłowej regeneracji powysiłkowej takie jak
- Białko. Doskonałym źródłem białka Będą jajka soja mięso i drób mleko przetwory mleczne zwłaszcza sery a także ryby.
- Węglowodany, które są paliwem dla mięśni. Warto pamiętać o wybieraniu tych dobrych znajdujących się między innymi w produktach pełnoziarnistych kaszel ryżu brązowym dzikim ziemniakach lub batatach
- Nienasycone Tłuszcze wspomagające procesy życiowe znajdujący się między innymi w rybach i oliwie z oliwek
- Przede wszystkim wodę, która wypijana w odpowiedniej ilości poprawnie tylko wyniki sportowe, ale również nasze samopoczucie
- Wszelkiego rodzaju warzywa i owoce oraz produkty bogate w witaminy i składniki mineralne poprawiające witalność
Możemy wymienić mnóstwo korzyści wynikających z uprawiania sportów wodnych. Wpływają one pozytywnie zarówno na nasze zdrowie wygląd, jaki kondycję jednakowoż, aby w pełni most czerpać z ich zalet niezbędna będzie utrzymana odpowiednia dieta, czyli odpowiednio zbilansowana dieta pływacka.