Aktywna podczas ciąży

Każda forma ruchu jest lepsza od nic nierobienia. Oczywiście to na jaką formę aktywności fizycznej się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz predyspozycji fizycznych i zdrowotnych. Kobiety ciężarne nie będą mogły pozwolić sobie na sporty ekstremalne, ale stan błogosławiony nie powinien wykluczać regularnego ruchu. Na co więc mogą sobie pozwolić przyszłe mamy?

Nie każdy sport się nadaje

Podczas ciąży ciało kobiety znacząco się zmienia. Przychodzi taki okres, kiedy to niewielki wysiłek fizyczny zaczyna sprawiać wiele problemów, ale nie musi tak być przez cały czas. Warto nauczyć się swojego ciała i reakcji na nowo, dzięki czemu energia nas nie opuści. Przyszłym mamom wręcz zaleca się regularnych ćwiczeń, ale ich intensywność i rodzaj powinny być skonsultowane wcześniej z lekarzem prowadzącym. Zupełnie inaczej ma się sprawa w sytuacji zagrożonej ciąży, co powinno odbywać się już pod bacznym spojrzeniem doktora. Niektóre sporty powinny być znacząco ograniczone, aby zapewnić sobie i dziecku jak najwyższy poziom bezpieczeństwa aż do połogu. W odstawkę odchodzą ćwiczenia siłowe typu podnoszenie ciężarów oraz bieganie, jazda na nartach czy też jazda konna. Oczywiście po powrocie do sił po porodzie, można na nowo podjąć się zaprzestanej aktywności. Ciąża sama w sobie jest dla organizmu konkretnym wysiłkiem, po którym kobieta musi zregenerować siły na nowo.

Jakie sporty są wskazane dla ciężarnych kobiet?

Dobrze dobrana aktywność fizyczna pozwala na zachowanie prawidłowej kondycji, odpowiedniej figury oraz zwiększa szansę na powrót do sylwetki sprzed porodu. Dla kobiet ciężarnych świetnym rozwiązaniem są zajęcia jogi, pilates czy też aerobik. Ciekawą opcją jest też nordic walking, pływanie oraz spacery. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie spacer, który jest naturalną formą ruchu, którą można wykonywać zawsze i wszędzie bez ponoszenia nakładów finansowych. Nie dość, że przyszła mama dostaje dawkę ruchu, to jeszcze może liczyć na odstresowanie się. Najlepiej wybierać do spacerowania miejsca oddalone od szkodliwych wyziewów samochodowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto wiedzieć o treningu cardio?
Następny artykułBieganie zdrowia Tobie doda

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ