wzrost dziecka
fot. pexels.com

Wzrost dziecka to jeden z kluczowych parametrów, na podstawie którego określa się właściwe lub nie – dorastanie, dojrzewanie dziecka. Zobacz jak mierzy się wzrost dzieci na różnych etapach ich życia, jak można to zrobić i dlaczego nie zawsze ma to aż tak ważne znaczenie.

Zobacz też: http://jegoego.pl/jak-obliczyc-wzrost-dziecka/

Wzrost dziecka zaraz po narodzeniu

Pierwsze mierzenie malucha następuje tuż po porodzie. To moment, w którym lekarz definiuje powierzchowny zdrowotny stan malucha, spisuje jego wagę oraz długość. Co istotne określanie wieku nowo narodzonego malucha następuje po tzw. krzywiznach. Jest to wbrew pozorom trudne zadanie dla lekarza, zwłaszcza gdy dziecko nadmiernie się rusza, a też dlatego, że informacja o tym wzroście trafia do książeczki malucha i jest traktowana jako odnośnik przy badaniach, żywieniu i innych działaniach związanych z rozwojem dziecka.

Wzrost dziecka, a ogólnie przyjęte centyle

Wielu rodziców, a także dzieci, które już są bardziej świadome otaczającej rzeczywistości – prawidłowość swojego wzrostu określa poprzez ogólnie przyjęte normy. Mowa tutaj o centylach, które sugerują ile powinno mieć wzrost (i ile powinno ważyć) dziecko w określonym wieku. Centyle sugerują czy rozwój pod tymi dwoma aspektami jest prawidłowy czy zaburzony. Oczywiście jest to w pewnym sensie wyznacznik i warto traktować to jako odnośnik, ale nie można wspomnianych centyli traktować, jako bezbłędne wytyczne lub próbować wstrzelić się wręcz idealnie w te parametry. Czasem dziećmi na początku swojego życia mają trudność znaleźć się w normie, jeśli chodzi o ich wzrost, a następnie wszystko się zmienia, a też bez względu na wstrzeliwanie się w wyznaczone parametry wzrostu – dziecko może dobrze się rozwijać.

Jak zrobić frajdę z regularnego sprawdzania wzrostu?

Istotne jest to, aby nie popadać w paranoję związaną z nadmiernym mierzeniem wzrostu, ale też z eliminowaniem takich pomiarów. Warto w pokoju dziecka zamontować na ścianie ładną (i być może z ulubionym bohaterem dziecka) metryczkę i ustalić z dzieckiem, że co określony czas będziecie z niej korzystać i postawić kreskę w miejscu, do którego sięga pociecha. Może być z tego bardzo fajna zabawa i frajda.

Przeczytaj też: http://www.zdrowakroplakrwi.pl/bezpieczna-posciel-do-dzieciecego-lozeczka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ