cholesterol
fot: pixabay.com

Kwestia obniżenia tak zwanego złego cholesterol ( LDL) jest znana szczególnie osobom, które przekroczyły 40 rok życia. Jednak warto zainteresować się tą kwestą o wiele wcześniej, zanim odczujemy przykre dolegliwości  zdrowotne.

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-obnizyc-cholesterol-ldl/

Cholesterol dobry i zły

Na całkowity wynik cholesterolu składają się normy tzw. Dobrego cholesterolu HDL, oraz wspomnianego powyżej, złego cholesterolu LDL. Norma całkowita jest kwestią indywidualną, zależną od wieku, stanu zdrowia danej osoby. Inny współczynnik będzie właściwy dla osoby cierpiącej na cukrzycę, inny dla sportowca a jeszcze inny dla osoby po przebytym zawale serca. 

Dla tego, aby ustabilizować swoje wyniki i zbadać odpowiednią dla nas normę powinniśmy zawsze w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, specjalistą.

Warto jednak cały czas mieć na uwadze, że nasze codzienne nawyki, między innymi dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, zbyty mało aktywności fizycznej znaczniej wpływają na wzrost tego złego cholesterolu. Poza złą dietą i brakiem ruchu przyczyną wysokiego poziomu LDL są:

– niedoczynność tarczycy

– choroba alkoholowa

– łuszczyca

– cholesteza oraz pewne indywidualne uwarunkowania genetyczne. 

Wszystkie czynniki wymienione powyżej mogą prowadzić, do ciężkich chorób takich jak, miażdżyca, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu i inne.

Co więc robić, aby zachować dobrą kondycję i uniknąć tych wszystkich schorzeń?

Przede wszystkim zacznij odżywiać się zdrowo, nie od jutra ale od dziś. Usuń z diety, tłuste czerwone mięso, ulubiony bekon, kiełbaski, masło i tłustą śmietanę. Możesz w przyjemny dla organizmu i smaczny sposób szukać zdrowych zamienników. Zamiast masła wybierze margarynę o obniżonej zawartości tłuszczu, zamiast tłustego mięsa wybierz wszelkiego rodzaju ryby. Kwas omega  trzy w nich zawarty będzie miał zbawienny wpływ na cały organizm. Wprowadź do diety na stałe warzywa i owoce, zrezygnuj z tłustej śmietany. Jogurt będzie bardzo dobrym zamiennikiem.

Zacznij się więcej ruszać, szczególnie jeżeli Twoja praca polega na wielogodzinnej pracy przy komputerze lub np. w samochodzie. Jeżeli chcesz podejść do tematu profesjonalnie, możesz skorzystać  z pomocy trenera osobistego,  który dobierze dla Ciebie zestaw ćwiczeń, dopasowany do Twojego stanu zdrowia. Możesz też zacząć od dziś prosty trening, wiele sprawdzonych ćwiczeń znajdziesz również w internecie.

Przeczytaj też:https://www.zouza.pl/prosty-sposob-na-pompony-z-bibuly/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ