b12

Witamina B12 to jeden z niezbędnych związków organicznych, które gwarantują zachowanie dobrego zdrowia i pełnię funkcji poznawczych. Niedobór witaminy B12 bywa przyczyną chorób np. niedokrwistości, a ona sama jest nazywana „witaminą brudu”, ponieważ pochodzi ze związków organicznych produkowanych przez mikroorganizmy występujące w glebie. Najczęściej polecana osobom na diecie roślinnej, witamina B12, powinna być suplementowana przez znacznie szerszą grupę osób. Jakie właściwości ma witamina B12? Kto powinien stosować preparaty z witaminą B12?

Spis treści:

  1. Czym jest witamina B12?
  2. Witamina B12- za co odpowiada?
  3. Właściwości witaminy B12
  4. Witamina B12 a niedokrwistość
  5. Niedobór witaminy B12- objawy
  6. Niedobór witaminy B12- kiedy się pojawia?
  7. W jakich produktach znajdziemy witaminę B12?
  8. Jak suplementować witaminę B12?

Czym jest witamina B12?

Witamina B12 to związek organiczny, w którego centrum znajduje się atom kobaltu. Z tego względu można ją także znaleźć pod nazwą kobalaminy. Do organizmu człowieka jest dostarczana głównie z produktami zwierzęcymi i pod postacią produktów wzbogacanych w tę witaminę oraz suplementów. W ciele człowieka kobalamina jest produkowana w nieznacznej ilości przez bakterie w jelicie grubym, które nie umożliwia wchłaniania się witaminy,  a więc całość jest wydalana wraz z kałem.

Witamina B12 – za co odpowiada?

Witamina B12 jest jednym z koenzymów. Jest odpowiedzialna za funkcje metaboliczne oraz syntezę kwasów nukleinowych. W związku z tym ma zauważalny wpływ na układ nerwowy i psychikę człowieka. Reguluje produkcję czerwonych krwinek oraz komórek szpiku kostnego, w którym  jest gromadzona.

Właściwości witaminy B12

Witamina B12 podnosi poziom energii i reguluje nastrój, poprzez wspomaganie produkcji serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Jest niezbędna do syntezy otoczek mielinowych, które wpływają na szybkość przekazywania informacji w mózgu.

Wpływa na funkcje poznawcze, podnosi poziom koncentracji i może chronić przed wystąpieniem choroby Alzheimera. Jest niezbędna do aktywowania kwasu foliowego, w związku z czym szczególną uwagę  na jej podaż w diecie powinny zwrócić kobiety planujące ciąże.

Witamina B12 a niedokrwistość

Witamina B12 w połączeniu z kwasem foliowym i witaminą B6 zapobiegają gromadzeniu się homocysteiny w organizmie, czyli związku odpowiedzialnego za powstawanie niedokrwistości oraz miażdzycy. Kobalamina wpływa na syntezę krwinek czerwonych. Jej brak może doprowadzić zarówno do niedostatecznej ilości erytrocytów, jak i do ich powstawania w nieprawidłowej formie, która nie spełnia swoich zadań. Mamy wtedy do czynienia z niedokrwistością megaloblastyczną. Do jej objawów należą między innymi nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego, jak utrata smaku i apetytu, biegunki oraz zaparcia.

Niedobór witaminy B12 – objawy

Osoby cierpiące na niedobór witaminy B12 mają bladą lub żółtą skórę i szybko się męczą, co jest spowodowane brakiem wystarczającej ilości czerwonych krwinek transportujących krew. Niedotlenie powoduje także zawroty głowy.

Niedobór B12 daje również objawy ze strony układu nerwowego, takie jak drętwienie kończyn i zaburzenie widzenia. Znaczne niedobory wpływają też na prawidłowe poruszanie się i utrzymywanie równowagi oraz zwiększają częstotliwość występowania owrzodzeń jamy ustnej.

Niedobór witaminy B12 – kiedy się pojawia?

Niedobór witaminy B12 pojawia się u osób chorujących na schorzenia układu pokarmowego, w wyniku których witamina nie może się poprawnie wchłaniać. Jej niedobór jest częsty u osób starszych lub chorujących na niedokrwistość złośliwą oraz u wegan i wegetarian nieprzyjmujących kobalaminy w suplementach.

Nadmiar witaminy B12

Kobalamina, jak wszystkie witaminy z grupy B, jest rozpuszczalna w wodzie, a jej nadmiar jest wydalany z organizmu razem z moczem, dlatego niemożliwe jest jej przedawkowanie. W wątrobie jest przechowywana do 400 dni. U osób przyjmujących bardzo duże ilości witaminy B12 zaobserwowano jedynie objawy alergiczne i krwotoki z nosa.

W jakich produktach znajdziemy witaminę B12?

Witamina B12 występuje w pokarmach zwierzęcych, takich jak mięso, podroby jaja i produkty mleczne. Nie brak jej także w owocach morza. Nie znajdziemy jej natomiast w produktach roślinnych.

Jak suplementować witaminę B12?

Dorosła osoba powinna dostarczać 2,4 μg witaminy B12 na dobę. Ta wartość wzrasta w przypadku kobiet karmiących i ciężarnych. Najłatwiej jest przyjmować kobalaminę pod postacią kapsułek lub w kroplach. Do uzupełniania znacznych niedoborów stosuje się zastrzyki pod kontrolą lekarzy.

Wśród produktów z witaminą B12 szukaj takich, które zawierają metylokobalaminę lub cyjanokobalaminę, czyli związki, które ludzki organizm jest w stanie przyswoić i wykorzystać. Na rynku znajdziesz zarówno B12 pochodzącą z produktów zwierzęcych, jak i z roślinnych – obie tak samo skuteczne. Dobrej jakości preparaty z witaminą B12 można zamówić na przykład tutaj: https://www.sklepzycia.pl/witamina-b12.

Wybierając odpowiedni dla siebie produkt, weź pod uwagę sklep, w którym go kupujesz i sposób, w jaki są przechowywane suplementy. W Sklep Życia znajdziesz wiele skutecznych preparatów z witaminą B12, w tym takie z kwasem foliowym, cynkiem lub w unikalnych smakach, dzięki którym codzienna suplementacja stanie się przyjemniejsza.

Kobiety w ciąży lub osoby chorujące przewlekle powinny skonsultować przyjmowanie suplementów z lekarzem.

Źródła:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/#en7

http://han.cib.umed.lodz.pl/han/ibuk/libra.ibuk.pl/book/138738

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ