Dieta katogeniczna daje szybkie efekty w pierwszych dwóch, trzech miesiącach
fot. Pixabay.com

Dieta katogeniczna od jakiegoś czasu bije rekordy popularności. Choć jej główne założenie – jedz więcej tłuszczu, aby spalać tłuszcz – może budzić kontrowersje, dieta ta faktycznie wykorzystywana jest do odchudzania. Może również pomóc w zwalczaniu różnych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Jak więc właściwie stosować dietę katogeniczną?

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/dieta-ketogeniczna-najwazniejsze-zasady/

Dieta katogeniczna – czym jest?

Ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, którzy dowodzą, że ma zły wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jej najważniejszym założeniem jest zwiększenie udziału tłuszczy w codziennym menu. Jednocześnie zredukować powinniśmy spożywanie węglowodanów i białek. Tłuszcze w diecie katogenicznej powinny stanowić około 80% naszego jadłospisu, a węglowodany i białka łącznie zaledwie 20%, szczególnie na początku stosowania tej diety. Taki rozkład składników odżywczych ma za zadanie wprowadzić nasz organizm w stan tak zwanej ketozy, która jest procesem rozpadu tłuszczy.

Co można, a czego nie można jeść na diecie katogenicznej?

Warzywa, takie jak brokuły, pomidory, papryka, ogórki, szpinak, kalafior, jarmuż, tłuste mięsa – wieprzowina, wołowina, drób, ryby i owoce morza, orzechy, oleje, awokado, jaja, pełnotłuste śmietana, jogurty i mleko to podstawowe produkty, które można spożywać na diecie katogenicznej.

Komponując menu musimy mieć na uwadze, że tłuszcze, które chcemy w tak dużych ilościach dostarczyć do naszego organizmu powinny pochodzić z dobrych źródeł i produktów nieprzetworzonych.

Na diecie katogenicznej całkowicie zakazane jest spożywanie cukru, owoców, w tym szczególnie bananów, arbuzów, gruszek, ziemniaków, buraków, roślin strączkowych, płatków, makaronów, chleba i alkoholu.

Zalety i wady diety katogenicznej

Pierwsze dwa, trzy miesiące stosowania takiej diety mogą być dla wielu osób wybawieniem. Znacznie poprawia się ich samopoczucie, są pełni energii i czują się lekko sami ze sobą. Ponadto szybko faktycznie zauważają spadek wagi, co też ma niebagatelny wpływ na ich nastrój. W tej pierwszej fazie stosowania diety waga może spaść nawet o kilka kilogramów. Dieta ta reguluje również poziom insuliny w organizmie i zmniejsza, a nawet całkowicie eliminuje apetyt na słodycze.

Przeciwnicy diety katogenicznej ostrzegają jednak, że nadmiar tłuszczy w organizmie rozregulowuje pracę hormonów, a także powoduje problemy z układem trawiennym. Tempo trawienia zwalnia, pojawiają się zaparcia, biegunki, częste bóle brzucha. Po tych pierwszych dwóch, trzech miesiącach spada również znacznie poziom energii, pojawia się ospałość i ciągłe zmęczenie. Do tego dochodzi znaczne pogorszenie samopoczucia i duże problemy z koncentracją.

Zanim zastosujemy tę dietę w naszym życiu, warto ją dobrze przemyśleć, a najlepiej skonsultować z lekarzem. Jest szereg chorób, przy których stosowanie diety katogenicznej jest przeciwwskazane i może znacznie pogorszyć stan zdrowia.

Zobacz też: http://www.dlazdrowia24.pl/uporaj-sie-z-przeziebieniem-i-grypa-domowymi-sposobami/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ