Aby zapobiec hipoglikemii należy kontrolować poziom cukru we krwi
fot. Pixabay.com

O hipoglikemii mówimy wówczas, gdy poziom glukozy we krwi spada poniżej prawidłowych wartości. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia każdego diabetyka, które określane jest również mianem niedocukrzenia. Jak zapobiegać hipoglikemii i jak postępować w przypadku nagłego spadku cukru?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/hipoglikemia-zapobieganie-powiklania-i-leczenie-niedocukrzenia/

Jak osoby z cukrzycą powinny zapobiegać hipoglikemii?

Najważniejsze zalecenia dla diabetyków, które mają chronić ich przed wystąpieniem hipoglikemii, to przede wszystkim przestrzeganie diety w przypadku cukrzycy typu 2 oraz właściwe podawanie insuliny – w odpowiednich dawkach oraz odstępach czasowych po posiłku – w cukrzycy typu 1.

Ponadto o chorobie powinny wiedzieć osoby z najbliższego otoczenia (czy to domowego, czy zawodowego). Powinny one również znać objawy niedocukrzenia i wiedzieć, jak zareagować w ich przypadku (zwłaszcza, gdy chory straci przytomność). Jeśli osoba zmagająca się z cukrzycą stosuje insulinę, powinna mieć ją zawsze przy sobie. Dodatkowo informację o tym, warto mieć w portfelu lub na silikonowej bransoletce. Pod ręką najlepiej mieć również produkty, podnoszące poziom cukru we krwi – słodkie napoje, żelki.

Niedocukrzenie może poważnie zagrażać życiu i zdrowiu osoby z cukrzycą. Niedobór węglowodanów zaburza prawidłową pracę mózgu, co z kolei wpływa na układ nerwowy, tkanki, narządy i komórki w całym ciele. Bardzo niski poziom glukozy może również prowadzić do wstrząsu hipoglikemicznego.

Jak reagować, gdy wystąpi hipoglikemia?

W przypadku wystąpienia lekkiego niedocukrzenia należy jak najszybciej zapobiegać temu stanowi, aby nie doprowadzić do wstrząsu hipoglikemicznego. W pierwszej kolejności chory powinien sięgnąć po jakąś przekąskę, która zawiera cukry proste. Może to być słodki napój albo słodka przekąska. Gdy już jego stan się ustabilizuje, trzeba uzupełnić węglowodany złożone w organizmie. Wtedy warto sięgnąć po jabłko, banana, kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa.

Jeśli chory ma zaburzenia świadomości, problemy z połykaniem lub utraci przytomność należy natychmiast wezwać pogotowie. Lekarz poda dożylnie glukagon, a w szpitalu pacjent zostanie podłączony do kroplówki z glukozą. Osoby chorujące na cukrzycę typu 1 są szczególnie narażone na wystąpienie hipoglikemii i dlatego powinny mieć zawsze przy sobie glukagon. Gdy nastąpi utrata przytomności domięśniowo powinien podać go każdy, kto jest w tej chwili przy chorym. Należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu glukagonu i nie zwlekać z jego podaniem.

Zobacz też: http://www.dlazdrowia24.pl/jakie-sa-przyczyny-i-objawy-hiperglikemii/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ