Obecnie ortodoncja stała się bardzo popularna. Coraz więcej osób odwiedza tego typu gabinety oraz kliniki, aby w końcu zadbać o swoje uzębienie. Jednak w jakim wieku warto to robić?
Przede wszystkim najlepszym wiekiem do prostowania zębów jest wiek dziecięcy. W przypadku, gdy dziecku wyrosną już wszystkie stałe zęby i są one krzywe, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. To właśnie wtedy kość jest jeszcze „elastyczna”. Dzięki temu zęby przesuną się w równy rząd i nie pozostawią po sobie pustych miejsc w kości, ponieważ tkanka kostna zostanie niejako „zalana”.
Problem może powstać w przypadku, gdy leczeniu podda się osoba po 25 roku życia. To właśnie wtedy, nawet gdy zęby już odpowiednio się wyprostują może okazać się, że w kości pozostaną niewielkie puste przestrzenie. Dlatego należy po zakończeniu leczenia nosić odpowiednie szyny, aby zęby nie powróciły na swoje miejsce.
Obecnie w każdym wieku praktycznie można próbować ratować swój zgryz. Najlepiej jednak jest to zrobić w renomowanej klinice, gdzie znajdziemy odpowiednich profesjonalistów, przykładowo w Dentestetica w Krakowie. Więcej informacji możemy znaleźć pod adresem https://www.dentestetica.pl/ortodoncja-invisalign/ortodoncja-w-dentestetica/. Często zdarza się, że pacjenci po ściągnięciu aparatu są pozostawieni sami sobie, co może okazać się bardzo złe, ponieważ zęby mogą wrócić na stare położenie.
Warto pamiętać, iż na wizytę u ortodonty nigdy nie jest za późno. Jeszcze kilkanaście lat temu z tego typu możliwości leczenia korzystały głównie dzieci, których układ kostny nie był jeszcze na tyle rozwinięty i bardzo łatwo można było prostować ich zęby. Jednak obecnie dorośli także poddają się takim zabiegom oraz noszą aparaty ortodontyczne, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, iż krzywe zęby to nie tylko problem estetyczny, ale także i zdrowotny.