Nawodnienie organizmu

Życie na Ziemi zaczęło się w wodzie. Co prawda naukowcy wciąż spierają się czy początkiem życia był ocean, czy może gorące źródła, ale są zgodni, że ślad po składzie chemicznym wody znajduje swoje odzwierciedlenie w każdym żywym organizmie. Dlatego woda jest nam do życia niezbędna.

Dla zachowania zdrowia kluczowe jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Nasze ciało składa się w 60-70% z wody. Największą jej zawartość ma nasz mózg oraz krew. Utrata już 3 proc. wody z organizmu daje widoczne i odczuwalne skutki w postaci pragnienia, bólu głowy, rozdrażnienia, utrata 6% wody może powodować senność, drętwienie kończyn. Utrata 15 procent wody z ciała grozi śmiercią!

Objawy odwodnienia:

  • uczucie pragnienia,
  • suchość śluzówek
  • zmniejszenie lub zaprzestanie wydalania moczu i potu
  • senność
  • zaparcia

Niewielu z nas pamięta,  że nawet niewielki niedobór wody w naszym ciele zaburza jego równowagę i niekorzystnie wpływa na nasz wygląd oraz samopoczucie. W pierwszej kolejności z powodu braku płynów cierpi nasza skóra. Staje się sucha, traci blask, może być szorstka. Gorzej się regeneruje, może mieć ziemisty koloryt. Odwodniona skóra może zacząć nadmiernie produkować sebum, co z kolei może prowadzić do stanów zapalnych, tworzących niedoskonałości, takie, jak np. zaskórniki, krostki.

Słabe nawodnienie organizmu wpływa na wygląd

Zbyt słabo nawodniony organizm nie pracuje na optymalnym poziomie. Ponieważ mózg składa się w 80% . z wody, to właśnie on ucierpi najbardziej, powodując m.in.: spowolnienie reakcji, rozbicie, brak koncentracji. Z kolei krew, której bazą jest woda, nie będzie docierać w sposób optymalny do komórek ciała ze składnikami odżywczymi.

Skutki zbyt niskiego nawodnienia organizmu:

  • Sucha skóra, pozbawiona blasku
  • Zaparcia
  • Bóle głowy
  • Podrażnione, zaczerwienione oczy

Nawet minimalne odwodnienie, rzędu 1-2 proc., które trwa dłuższy czas, może być dotkliwe w skutkach. Jak temu zapobiegać? Oczywiste jest, że należy pić wodę. Absolutne minimum to 6 szklanek dziennie. Warto jednak pamiętać, że płyny przyjmujemy także w pożywieniu. Dlatego warto zadbać, aby w naszym menu znalazło się jak najwięcej warzyw i jedna lub dwie porcje owoców. Jeśli lubimy pić soki, lepiej postawić na te warzywne, gdyż zawierają mniej cukru. Jeśli pijemy soki owocowe w ilości większej niż szklanka dziennie, najlepiej rozcieńczać je z wodą. Herbaty ziołowe i owocowe, poza tymi, które działają moczopędnie (żurawina, pokrzywa, skrzyp, mniszek lekarski,  to zdrowe płyny. Podobnie jak fermentowane napoje mleczne (w ilości 1-2 porcji dziennie). Problem stanowi kawa – działa ona odwadniająco na organizm, a do tego zaburza wchłanianie magnezu.

Wskazówka: Zdrowy nawyk to picie szklanki ciepłej wody po przebudzeniu i szklanki przed snem.

Kawosze powinni wypijać szklankę wody na każdą wypitą filiżankę kawy. Podobnie z mocną herbatą. Warto wyrobić sobie nawyk popijania wody często małymi łykami. Nie ma znaczenia jaka jest to woda – źródlana, mineralna, gazowana czy z kranu.  Każda będzie nawadniać organizm. W przypadku małych dzieci ważne jest, aby nauczyć je gasić pragnienie właśnie wodą, a nie smakowymi napojami. Do pierwszego roku życia AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna) nie zaleca w ogóle podawania soków owocowych (a jedynie owoce świeże w całości, papce lub kawałach).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ