Zakup fotela ginekologicznego, zwłaszcza do prywatnego gabinetu, to nie mały wydatek. Jednocześnie jest to też inwestycja na lata, która pomoże w sposób profesjonały przeprowadzać potrzebne badania, a także wpływa na komfort zarówno badanej pacjentki, jak i lekarza. Czym więc kierować się przy jego zakupie?
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując fotel ginekologiczny?
Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na parę podstawowych pytań, które będą determinować rodzaj fotela ginekologicznego, który wybierzemy:
- jakie badania ginekologiczne planujemy przeprowadzać na fotelu ginekologicznym? W przypadku niektórych z nich dużym ułatwieniem będzie możliwość przyjęcia przez pacjentkę pozycji Trendelenburga lub anty-Trendelenburga. Ten aspekt jest bardzo ważny w praktyce lekarskiej i wymaga głębszego zastanowienia. Zakup fotela ginekologicznego łączy się z dużym wydatkiem, ale jest również inwestycją, która zwróci się z czasem.
- czy będziemy potrzebować fotela ginekologicznego z regulacją wysokości? Jest to kolejna ważna kwestia wpływająca bezpośrednio na komfort i łatwość przeprowadzania potrzebnych badań. Niektórzy producenci np. Innow oferują fotele ginekologiczne z elektryczną regulacją wysokości i pozycji.
- jakie wyposażenie dodatkowe będziemy potrzebować? Na wyposażeniu różnych modeli foteli ginekologicznych możemy znaleźć np.system jezdny, który ułatwi w prosty jego sposób przestawienie. Podłokietniki, które zapewnią większy komfort podczas badania pacjentce. Wieszak na papier, który będzie znowu udogodnieniem dla lekarza wykonującego badanie. W niektórych modelach może to być również np. podajnik papieru. Podnóżek. Listwy boczne umożliwiające zamontowanie dodatkowego osprzętu i inne.
- rodzaj i jakość tapicerki. Element ważny zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.
Tapicerka powinna nie tylko kolorystycznie pasować do reszty gabinetu, ale być również łatwa do utrzymania w czystości. Dodatkowo schludny i wygodny fotel jest elementem, na który na pewno pacjentki będą zwracać uwagę. Tapicerka powinna być zatem miękka, przyjemna w dotyku, bez ostrych zakończeń.
Fotel ginekologiczny to jedno z podstawowych narzędzi pracy każdego ginekologa. To od jego praktyczności i jakości w dużej mierze zależy komfort pracy samego lekarza, ale również komfort pacjentek a co za tym idzie ogólne dobre wrażenie, jakie wyniosą, oprócz profesjonalnej pomocy, z gabinetu lekarskiego. Biorąc to wszystko pod uwagę, należy dokładnie przemyśleć, który model, jakiej firmy spełni najlepiej nasze wymogi.