Przeszczep szpiku kostnego jest jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia nowotworów komórek macierzystych. Poznaj lepiej tę metodę!
Jak oddać szpik (kwalifikacja)
Prawie każda zdrowa osoba może być dawcą komórek macierzystych. Przed oddaniem szpiku kostnego sprawdzana jest zgodność pomiędzy dawcą, a biorcą (układ zgodności tkankowej HLA). Jeśli uda się znaleźć tzw. „genetycznego bliźniaka”, dawca przechodzi szereg badań, których celem jest wykluczenie m.in. pod kątem chorób zakaźnych takich jak: HIV, kiła, wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz typy C. Dawcą mogą dyskwalifikować także różnego rodzaju choroby genetyczne, przewlekłe, autoimmunologiczne, czasem nawet zaawansowany wiek. Po przejściu wszystkich procedur związanych z zminimalizowaniem ryzyka, przystępuje się do pobrania macierzystych komórek krwiotwórczych (szpik kostny). Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowotworów komórek macierzystych, a może szukasz informacji o tym jak zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego? Odpowiedzi na te pytania, ale nie tylko znajdziesz na stronie DKMS https://www.dkms.pl/pl.
Na czym polega pobranie szpiku
Po przejściu wszelkich procedur związanych z potwierdzeniem zgodności tkankowej pomiędzy dawcą, a biorcą oraz wyeliminowaniu/zminimalizowaniu ryzyka związanego z przeszczepem szpiku kostnego, kolejnym krokiem jest procedura pobrania komórek macierzystych krwiotwórczych od Dawcy.
W tym przypadku istnieją dwa rodzaje (pobranie szpiku):
– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej
To zdecydowanie popularniejsza metoda (wykorzystuje się ją w 80% przypadków). Przebieg jest prosty i nieobiciążający dawcy. Jedynym wymogiem jest przyjmowanie przez niego czynniku wzrostu (G-CSF podaje się go w zastrzykach podskórnych) kilka dni przed pobraniem. Podczas tzw. „mobilizacji” u dawcy mogą pojawić się objawy grypopodobne. Samo pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej nie wymaga nawet znieczulenia – na przedramionach dawcy wykonuje się wkłucie dożylne, gdzie poprzez separator komórkowy oddzielane są komórki macierzyste. Przeważnie proces zajmuje około 4 godziny.
– pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (pobieranie szpiku)
Druga metoda polega na pobraniu komórek macierzystych bezpośrednio z szpiku kostnego. W tym przypadku dawca przyjmowany jest na jeden dzień do szpitala, a zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym (trwa przeciętnie od 45 minut do 1 godziny). Komórki macierzyste pobierane są z wykorzystaniem igły punkcyjnej. Po całej procedurze dawca odczuwa lekki ból (regeneracja szpiku kostnego trwa przeważnie 2-3 tygodnie).