Znienawidzone pajączki na udach, podudziach czy też łydkach skutecznie oszpecają nawet zgrabną sylwetkę. Przyczyniają się do puchnięcia kończyn dolnych, które stają się dodatkowo wrażliwe na dotyk. Pajączki są wynikiem problemów z krążeniem, zwłaszcza jeśli długo przebywa się w pozycji stojącej czy też siedzącej.
Co może być przyczyną pajączków na nogach?
Pajączki to popękane i widoczne naczynka, które widuje się przeważnie u płci pięknej. Są wynikiem tworzącej się pod powierzchnią skóry sieci sinoczerwonych pręg o różnej grubości. Jeśli nie zaczniemy w porę ich leczyć, to kwestią czasu jest pojawienie się żylaków. Przyczyną owych dolegliwości są często predyspozycje genetyczne, ciąża, złe krążenie krwi, zmiany hormonalne, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, nadwaga, siedzący tryb pracy, noszenie wysokich obcasów oraz obcisłych ubrań, problemy trawienne, menopauza, stosowanie środków antykoncepcyjnych.
Jak pozbyć się pajączków na nogach?
Bez uprawiania regularnej aktywności fizycznej, ciężko będzie pobudzić układ krążenia do prawidłowego funkcjonowania, a więc ruch powinien na stałe zawitać w życiu każdego. Dzięki uprawianiu sportu można obniżyć skutecznie ciśnienie żylne i zwiększyć powrót żylny. Oczywiście warto wspomóc się także dobrze zbilansowaną dietą, która będzie bogata w naturalne witaminy i składniki mineralne. Na szczególną uwagę zasługują produkty bogate w witaminy A, C i E oraz selen, miedź, cynk i rutynę. Kluczowe jest także pozbycie się ze swojego życia szkodliwych używek typu papierosy oraz alkohol.
Zaleca się dodatkowo picie naparów ziołowych, które pomagają utrzymać dobre krążenie żylne w nogach. Sprawdzi się tutaj koszyczek arniki, ziele rdestu pospolitego, rumianek, skrzyp, trawa cytrynowa, kora kasztanowa oraz aronii. Takie herbatki ziołowe poprawiają cyrkulację krwi oraz zmniejszają obrzęki i uczucie ciężkich kończyn. Dobrym rozwiązaniem jest także wprowadzenie masażu z użyciem, szczotki lub rękawicy, masażu wodnego oraz gimnastyki nóg. Można wspomóc się noszeniem leczniczych rajstop, specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych, a w czasie odpoczynku w pozycji leżącej unosić nogi.