Czy warto stosować żele energetyczne?

0
1305

Każdy sportowiec doskonale o tym wie, że musi dostarczać sobie odpowiednią ilość energii, aby efektywnie trenować. Jak się okazuje bardzo dobrym źródłem energetycznym są żele energetyczne. Jest to nic innego jak kompozycja węglowodanów zawierających glukozę, fruktozę i sacharozę wraz z dodatkami takimi jak witaminy oraz kofeina. Zadaniem takich żeli jest dostarczenie łatwo przyswajalnej energii, która umożliwi ukończenie treningu zgodnie z założeniami.

Jakie są największe zalety żeli energetycznych?

Największą zaletą żeli energetycznych jest ich szybkie i łatwe wchłanianie przez organizm. Jest to szczególnie ważne dla osób, które wykonują bardzo intensywny wysiłek na siłowni czy podczas treningu biegowego.

Żele energetyczne występują w postaci półpłynnej i sprzedawane są w porcjach po 100 kcal. Jest to idealna dawka, którą możemy bez problemu i bardzo szybko zjeść, nawet bez zatrzymywania się w biegu.

Kolejną zaletą takich produktów jest to, że można je zakupić w małych, poręcznych opakowaniach, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Bez żadnego problemu będziemy mogli zabrać je na zawody czy zwykły trening. Sprzedawane są w podłużnych saszetkach, co powoduje, że można je także schować w kieszeniach spodenek biegowych.

Jak wybrać odpowiedni żel energetyczny?

Testując na sobie żele energetyczne, należy przy zakupie zwrócić uwagę na to, aby współgrały one z naszym układem pokarmowym oraz posiadały smak, który lubimy. Najpopularniejsze są produkty o smaku cytrusowych owoców, ale na rynku można znaleźć również żele o smaku słonego karmelu, a nawet o smaku piwa. Żeby przekonać się, czy żel energetyczny będzie nam smakował, musimy go po prostu spróbować, najlepiej podczas treningu. Dlatego warto zamówić kilka smaków i po pierwszej próbie dowiedzieć się, który jest dla nas najlepszy.

Ile żeli energetycznych zabrać na zawody?

Żele energetyczne nigdy nie będą nam potrzebne przy bardzo krótkich zawodach. Podczas biegu trwającego około 45 minut w zupełności nam wystarczy banan, który dostarczy odpowiednią ilość energii. Natomiast jeżeli będziemy biec maraton trwający dłużej niż godzinę, to wtedy już warto zabrać ze sobą jeden albo dwa żele. W ten sposób będziemy mogli szybko dostarczyć sobie dodatkowej energii, dzięki czemu bez problemu ukończymy wyścig oraz opóźnimy uczucie zmęczenia.

Do żeli energetycznych trzeba również przyzwyczaić żołądek, dlatego zanim zaczniemy je zabierać na długie maratony, warto zacząć spożywać je już podczas amatorskich treningów. W ten sposób będziemy mieli pewność, że w danej chwili, gdy zaczniemy tracić energię, sięgniemy po żel, który nas szybko doładuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ