żel

Uprawianie sportu jest wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu i przesuwanie własnych granic możliwości. Jednak, aby oddawanie się aktywności fizycznej przynosiło efekty, musi ono odbywać się w odpowiednich warunkach. Nie wolno zapominać o tym, że na pierwszym miejscu stoi poszanowanie własnych potrzeb, przede wszystkich tych związanych z odżywianiem.

Jak zadbać o siebie podczas uprawiania sportu?

Wiele osób – podświadomie i błędnie – łączy aktywność fizyczną ze wstrzemięźliwością od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów w czasie uprawiania sportu. Skutkiem tego są złe samopoczucie i zasłabnięcia. Oczywiście, spożywanie obfitych posiłków podczas biegu nie ma sensu, lecz zawsze należy zaopatrzyć się w awaryjne źródło substancji odżywczych, którym są np. żele energetyczne. Dostarczają one nam energii i są bezpieczne dla organizmu, a do tego można je nosić ze sobą nawet w kieszeni.

Kto i kiedy najczęściej korzysta z żeli energetycznych?

Z żeli energetycznych najczęściej korzystają biegacze oraz kolarze. Małe tubki można bardzo łatwo schować w niewielkiej saszetce lub kieszonce stroju sportowego. Jeśli sportowiec czuje, że z braku pożywienia zaczyna robić mu się słabo, korzysta z awaryjnej racji, nie będąc nawet zmuszonym do zaprzestania biegu czy jazdy. Oczywiście, nie napełnia w ten sposób swojego żołądka, jednak jest w stanie przedłużyć okres wykonywania wysiłku, by bezpiecznie dotrzeć do mety.

Żel energetyczny a odżywianie

Oczywiście, posiłek z prawdziwego zdarzenia zawsze będzie lepszy od jego zamiennika. Dlatego pamiętajmy o tym, by przed wysiłkiem zjeść coś pożywnego. Jeśli jednak mamy w planach wielokilometrową wyprawę i nie jesteśmy w stanie wziąć ze sobą plecaka czy torby, zaopatrzmy się w małą tubkę „na wszelki wypadek”. Nawet najbardziej wytrzymały sportowiec może doznać nagłego osłabienia. W tym stanie, męczenie się i ignorowanie potrzeb organizmu jest nieodpowiedzialne. Lepiej na chwilę zwolnić i skorzystać z tubki zawierającej żel energetyczny. Oczywiście, nie zastąpi to zwykłego jedzenia, lecz przynajmniej pozwoli na dotarcie do domu lub chociaż najbliższego sklepu.

Dla kogo są przeznaczone żele energetyczne?

Żele energetyczne są ciekawą propozycją zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Ich posiadanie gwarantuje nam wyższy stopień bezpieczeństwa w razie treningu. Pamiętajmy o tym, że gorsza dyspozycja to żaden powód do wstydu. Zaspokajanie potrzeb organizmu jest wyrazem odpowiedzialności, a nie słabości. Dlatego nie warto opierać się przed zaopatrzeniem się w małą tubkę, która pomoże nam zakończyć w dobrym stanie męczący trening.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ