zgaga
fot. pixabay.com

Zgaga to nieprzyjemna przypadłość, która zapewne przytrafiła się każdemu z nas przynajmniej kilka razy w życiu. Zazwyczaj sama zgada objawia się nam jako przykre pieczenie w gardle, połączone z uczuciem wydzielanych kwasów żołądkowych. Uczucie to może się nasilać i przedłużać w czasie, wówczas wtedy zaczynam szukać środków, które pomogą nam zwalczyć dolegliwość. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/przyczyna-powstawania-zgagi/

Przyczyny zgagi

Refluks, bo również nazywamy zgagę zazwyczaj następuje samoczynnie i nie wymaga specjalistycznych konsultacji z lekarzem. Bywa często wywoływany przez nasze niewłaściwe nawyki żywieniowe. Zbyt tłuste i kaloryczne jedzenie, smażone potrawy, mocne kawa i herbata. Czekolada, lub zbyt duża ilość słodyczy spożywanych w krótkich odstępach czasu.

Zgaga może więc bardzo często towarzyszyć nam podczas przyjęć i różnego typu uroczystości gdzie w przeciągu jednego wieczora spożywamy wiele potraw i pijemy też alkohol, który może potęgować jej występowanie. Na zgagę cierpią również osoby z nadwagą, rzadziej uprawiające aktywności fizyczne, prowadzące mało aktywny tryb życia. Również różnego rodzaju przekąski typu, paluszki, chipsy frytki w połączeniu  z napojami gazowanymi, będą wywoływać u nas ten dyskomfort.

Reflusk może być potęgowany, przez niewygodą, ciasną bieliznę lub ubrania, które powodują mocny ucisk w okolicach podbrzusza. 

Jak sobie radzić ze zgagą

We większości tych przypadków, dość szybko możemy ulżyć sobie poprzez zastosowanie jednego z wielu środków na zgagę dostępnych bez recepty w praktycznie każdej aptece. Pomoże nam też lekkostrawna dieta i herbata z mięty.

Zdarza się jednak też, że sam reflusk jest objawem innych, o wiele poważniejszych schorzeń lub też jest wypadkową przyjmowania leków np. na choroby serca lub nadciśnienie tętnicze. Nawracające zgagi są też często obecnie u osób, które chorują na cukrzyce lub też u osób z podejrzeniami wrzodów żołądka. Zgaga towarzyszy również bardzo często kobietom w ciąży. Jest to związane z jednej strony z bardzo częstym podgryzaniem różnych kwaśnych produktów spożywczych. Dodatkowo podczas ciąży zwiększa się poziom progesteronu, co powoduje większe rozluźnienie mięśni w przełyku. Jest to prosta droga do pojawienia się zgagi.

Przeczytaj też: http://www.lekarzzakaznik.pl/jak-radzic-sobie-z-bolem-jelit/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ