ashwagandha

Ashwagandha – niektórym ta dziwna nazwa nic nie mówi. Brzmi bowiem dość tajemniczo i orientalnie. Dosłownie oznacza ona… zapach konia. Co to jest więc dokładnie? To nic innego, jak surowiec odpowiednio i umiejętnie pozyskiwany ze sproszkowanego korzenia i liści rośliny z gatunku Withania somnifera L. (po polsku Witania ospała lub Śpioszyn lekarski). Przez niektórych jest on uznawany za lekarstwo na wszelkie mniejsze i większe schorzenia i dolegliwości, stąd jego niedawna spora popularność. Czy faktycznie jest cudownym remedium potwierdzonym naukowo? Czym może jednak działa na zasadzie placebo? Poznajmy więc zalety pewne zalety ashwagandy, jeżeli takowe faktycznie istnieją i dowiedzmy się dlaczego warto brać ashwagandhe.

Surowiec ten przede wszystkim znany jest z tego, że obniża poziom stresu, a dokładniej zmniejsza stężenie kortyzolu i niepokój związany ze stresem, co udowodniły liczne badania. Do tego dzięki niemu podobno łatwiej też można zasnąć, choć tu już nie ma stu procentowej pewności. Za to na pewno nie wpłynie na dużo lepszą pamięć, ale już pomoże w obniżeniu poziomu cholesterolu całkowitego oraz glukozy we krwi. Okazuje się, że także będzie pomocny w leczeniu niepłodności – poprawi jakość nasienia u panów. I to by było na tyle. Niby niewiele. W przypadku rośliny o nazwie ashwagandha opinie są więc podzielone, ale i tak nie dziwi coraz większa moda na to indyjskie zioło stosowane w tzw. medycynie ajurwedyjskiej. Powinno się je przyjmować 2 razy dziennie. Najlepiej w postaci odwaru (1-2 łyżeczki) albo gotowego ekstrakt tuż po posiłku i przez przez dłuższy okres czasu (wynosi on do 8 tygodni maksymalnie). Następnie warto zrobić prawie miesięczną przerwę, aby nie przyzwyczaić naszego organizmu. Na widoczne efekty kuracji trzeba trochę poczekać. Pojawią się one maksymalnie po 3 miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania tego jedynego w swoim rodzaju surowca.

A czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania? Owszem!

Ashwagandhy nie mogą przyjmować wszystkie kobiety w ciąży, gdyż na prawdę odnotowywano przypadki właściwości poronnych jej wyższych dawek. Jeżeli chodzi o małe, dorastające dzieci i panie karmiące piersią, to opinie są już różne. Nie ma tutaj oczywistych i wystarczających dowodów na to, aby była całkowicie bezpieczna czy nie. Natomiast szczególnej konsultacji lekarskiej przed zastosowaniem tego preparatu wymagają na przykład osoby z chorobami tarczycy i ludzie mający wrzody żołądka. Dlaczego? Bo ashwagandha może drażnić dodatkowo błonę śluzową.

Ashwagandhę kupisz na https://www.sfd.pl/sklep/Ashwagandha-k940.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ