minimalizm
fot. pexels.com

Każdy z nas otacza się wieloma rzeczami, jest ich wręcz nadmiar. Dowiedz się, dlaczego warto żyć minimalnie i jakie pierwsze kroki wykonać, aby zacząć żyć w minimalistyczny sposób!

Zobacz też: https://www.citeam.pl/po-co-ci-minimalizm-zadbaj-o-porzadek-w-domu-i-pobudz-swoja-kreatywnosc/

Co z człowiekiem robi nadmiar rzeczy?

Wiele osób otacza się ogromną ilością różnych rzeczy i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Traktuje to jako coś normalnego. Druga rzecz z tym związana, z której nie zdaje sobie wiele osób, to negatywny wpływ tego, że otaczamy się masą rzeczy. Bardzo mocno zaśmieca to nasz umysł, wpływa na pogłębienie choleryczności i zwiększa apetyt, by mieć więcej i więcej. Takie podejście czyni nas ludźmi materialnymi – zapominamy o wartościach, o tym że ważne jest to, co mamy w środku, jakimi jesteśmy ludźmi, a nie to co mamy. Otaczanie się dużą ilością rzeczy ma też drugą stronę medalu. Nadmierna konsumpcja wiąże się z tym, że wydajemy coraz więcej pieniędzy, jesteśmy podatni na nowości, trendy i niekoniecznie pozytywnie wpływamy na środowisko. 

Minimalizm – jak wdrożyć go w życie?

Droga do minimalistycznego życia, czyli otaczania się tylko najpotrzebniejszymi rzeczami wcale nie jest prosta. Śmiało można wręcz powiedzieć, że jest to bardzo trudne. Szczególnie dla tych osób, które dotychczas były uzależnione od kupowania coraz to nowych rzeczy i gadżetów.

Ważne jest, aby minimalizm wprowadzać stopniowo. Pokażemy Ci to na przykładzie kosmetyków – zwłaszcza dla kobiet może to okazać się pomocne, ponieważ to właśnie w kosmetykach trudno ten minimalizm zachować. Wystaw wszystkie swoje kosmetyki do twarzy, włosów i ciała, pielęgnacyjne, dermatologiczne i kolorowe – w jedno miejsce w mieszkaniu. Przejrzyj wszystkie z nich – przeterminowane wyrzuć, a te których nie używasz bo Cię uczulają lub nie odpowiadają Ci z innych powodów oddaj komuś, komu mogą się przydać. Zobaczysz, że po tym kroku dużo rzeczy odłożysz i poczujesz się lepiej. 

Następnym krokiem będzie zastanowienie się czy kosmetyki, które sobie zostawiłaś naprawdę są Ci potrzebne. Czasem używamy coś trochę bezmyślnie, a gdy tak się zastanowimy, to może okazać się, że wcale tego nie potrzebujemy. Zastanów się więc tak nad każdym produktem. Następnie, gdy będziesz chciała kupić jakiś produkt zastanów się czy naprawdę go potrzebujesz. Może np. tusz do rzęs jest na promocji i chcesz go kupić. Jeśli akurat nie masz go – kup, jak najbardziej. Jeśli jednak masz kilka tuszów do rzęs, to nie kupuj kolejnego, chyba że jeden z tych, których masz oddasz komuś. To bardzo ważne, aby starać się eliminować, a nie gromadzić.

Przeczytaj też: http://www.poczujnature.pl/lista-unesco-czesto-o-tym-slyszysz-a-nie-wiesz-co-to-jest-sprawdz/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ