Wzrost temperatury ciała oznacza, że próbuje ono samodzielnie poradzić sobie z infekcją. Podczas gdy stan podgorączkowy temu sprzyja, temperatura wzrastająca powyżej 38,5 stopnia Celsjusza staje się niebezpieczna – zwłaszcza dla małych dzieci. W jaki sposób należy zbijać gorączkę u maluchów?

Przyczyną gorączki u najmłodszych wcale nie musi być początek choroby. Jej objawy, takie jak pot, zaczerwienienie i płacz dziecka, mogą pojawić się także z powodu ząbkowania. O przeziębieniu mogą świadczyć natomiast spadek apetytu, kaszel i katar. Niezależnie od przyczyny, rodzice zmuszeni są podjąć pewne kroki. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że jest to faktycznie temperatura wymagająca szybkiego działania lub (w przypadku temp. pow. 40 stopni) interwencji lekarza. Istnieje wiele sposobów na ochłodzenie ciała dziecka – pierwszy z nich, przychodzący na myśl intuicyjnie, to chłodna woda. Podczas gdy okłady na ciało mogą być dość chłodne, to temperatura kąpieli powinna być zbliżona do temperatury ciała zdrowego dziecka. Należy ponadto zadbać o regularne pojenie malucha i odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa mały pacjent.

Często okazuje się, że domowe sposoby nie wystarczają – należy wówczas szybko sięgnąć po preparaty przeznaczone dla najmłodszych. Staje się to konieczne szczególnie wówczas, gdy temperatura ciała dziecka wzrośnie powyżej 38,5 stopnia Celsjusza i pojawią się u niego drgawki gorączkowe. Najskuteczniejszymi lekami na obniżanie gorączki są te, które zawierają w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen. Możemy wybierać spośród preparatów w formie czopków lub syropów, takich jak np. Ibufen Forte, Lipomal czy Panadol dla dzieci. Świadomy rodzic musi jednak wiedzieć, że wśród dostępnych w aptekach leków zdarzają się takie, które zawierają substancje uczulające maluchy. Dlatego każdą decyzję należy uzgodnić z lekarzem. Trzeba pamiętać także o tym, że większość leków zaleca się stosować dopiero po ukończeniu przez małego pacjenta 3. miesiąca życia. Dzieciom do 12 lat pod żadnym pozorem nie należy natomiast podawać aspiryny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBól głowy wywołany stresem – profilaktyka
Następny artykułIle kalorii ma kebab?

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ