Parafina znana jest ze swoich właściwości zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych. Jest w stanie poprawić krążenie krwi, rozluźnić mięśnie, ukoić ból stawów, wygładzić naskórek, a nawet uelastycznić skórę. Parafian jest związkiem syntetycznym, który powstał w wyniku destylacji ropy naftowej. Może być wykorzystywana wyłącznie po bardzo dokładnym oczyszczeniu.
Jakie są wskazania do zabiegu parafinowego?
Parafina dzięki swoim licznym właściwościom, ma wiele zastosowań. Najbardziej popularne z nich to:
- przyśpieszenie gojenia ran – parafina w kontakcie ze skórą utrzymuje temperaturę na poziomie 40 stopni Celsjusza. Dzięki temu wpływa na mikrokrążenie oraz procesy metaboliczne. W ten sposób przyśpiesza proces gojenia. Poza tym pomaga wydalić z organizmu wszelkie toksyczne substancję, które powstały w procesie zapalnym;
- pozytywny wpływ na mięśnie – ciepło ma korzystny wpływ na zmniejszenie napięcia mięśniowego, dodatkowo zapobiega przykurczom ścięgien i mięśni;
- pozytywny wpływ na stawy – parafina ma znakomite działanie w przypadku regeneracji stawów, dlatego jest wykorzystywana podczas zabiegów fizykalnych;
- odmładzanie skóry – parafina znakomicie odżywia skórę, a co za tym idzie zwiększa ona swoją elastyczność i jest bardziej gładka.
Przeczytaj też: http://www.pracowniapiekna.pl/ktore-ziola-sa-pomocne-w-pozbyciu-sie-nadmiaru-wody-z-organizmu/
Na czym polegają zabiegi parafinowe?
Istnieje kilka różnych zabiegów parafinowych, czym się różnią od siebie?
Okłady parafinowe – wykorzystywane są podczas leczenia danej partii ciała. Wybrane miejsca pokrywa się kilkoma warstwami ciekłej parafiny, która jest rozgrzana do 60 stopni Celsjusza. Taki ‚opatrunek’ należy owinąć folią, a następnie kocem, który utrzyma odpowiednią ciepłotę.
Zawijania parafinowe – ta metoda sprawdza się podczas leczenia stawów, wystarczy owinąć chore miejsce kilkoma warstwami gazy, która wcześniej zostana nasączona płynną, ciepłą parafiną. Dalsza część odbywa się tak jak w przypadku okładów parafinowych.
Skarpety parafinowe na stopy – jest to zabieg pielęgnacyjny, który stosuje się w przypadku bardzo przesuszonej skóry stóp. Wystarczy zanurzyć je w misce, w której jest rozgrzana parafina, najlepiej kilka razy, następnie owinąć stopy folią i nałożyć na nią skarpety frotte.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu parafiną?
- wczesny etap urazu,
- ostry stan zapalny stawu,
- rany otwarte,
- blizny w początkowym stadium,
- zmiany martwicze,
- osteoporoza.
Źródło: https://www.kochamyzulawy.pl/