Wkładka domaciczna to jeden z popularniejszych środków antykoncepcyjnych stosowanych przez kobiet. Jej działanie polega na uwalnianiu odpowiednich hormonów co uniemożliwia zapłodnienie. Jest to skuteczny środek antykoncepcyjny. Wskaźnik Pearla to nawet 0,1.
Wkładkę wewnątrzmaciczną umieszcza się w jamie macicy. Jeszcze nie tak dawno wkładki przypominały swoim wyglądem spiralę. Dziś to raczej kształt przypominający literę S lub T. Produkowana jest z tworzywa sztucznego. W macicy umieszczana jest przez lekarza za pomocą specjalnego aplikatora. Wkładka wewnątrzmaciczna zawiera specjalne nitki dzięki, którym możliwa jest kontrola czy wkładka znajduje się we właściwym miejscu. Najlepszym terminem do zakładania wkładki jest miesiączka. Z dwóch powodów. Po pierwsze, wówczas wiadomo, że kobieta nie jest w ciąży. Po drugie, szyjka macicy jest w tym czasie bardziej rozchylona.
Dzięki wkładce wewnątrzmacicznej w organizmie wydzielane są leukocyty, które niszczą skutecznie plemniki. Dzięki temu zapłodnienie jest niemożliwe. Zmianie ulega także błona śluzowa macicy, czego skutkiem jest niemożliwość zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka. Dodatkowo wydzielane przez wkładkę hormony unieruchamiają plemniki.
Nie każda kobieta może jednak stosować wkładkę wewnątrzmaciczną. Oprócz podejrzenia ciąży do najczęstszych przeciwwskazań należą zakażenie w okolicy miednicy mniejszej, zmiany i wady wrodzone macicy, krwawienia z dróg rodnych, przerost błony śluzowej, niska odporność organizmu, uczulenie na substancje zawarte we wkładce. Wkładka wewnątrzmaciczna można powodować także pewne skutki uboczne. Należą do nich m.in międzymiesiączkowe plamienia, nieprawidłowe krwawienia, podwyższenie temperatury ciała. Skutkami ubocznymi mogą być także ostre bóle brzucha podczas menstruacji.
Wiele informacji na temat wkładek, jej zalet i wad, można znaleźć w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę „wkładka wewnątrzmaciczna opinie„, aby zapoznać się z wieloma informacji na jej temat oraz opiniami kobiet, które są stosują bądź stosowały.