Niedobory składników odżywczych w diecie mogą nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Mają one także wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Multiwitamina, czyli zestaw witamin i minerałów zawierający odpowiednio wyselekcjonowane związki, wspiera pracę komórek nerwowych oraz mózgu.

Układ nerwowy – jak go wzmocnić?

Troska o funkcjonowanie układu nerwowego nie powinna być pomijana. Przyczynia się ona do wydajniejszej pracy mózgu i połączeń nerwowych, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na różnorodne schorzenia natury psychicznej. Oto jakie elementy mogą wzmocnić układ nerwowy:

  • właściwa dieta – zrównoważona dieta, bogata m.in. w witaminy z grupy B,

  • suplementacja – kompleks witamin i minerałów, który zawiera wszystkie niezbędne składniki w formie multiwitaminy, pomaga zwalczyć groźne dla układu nerwowego niedobory,

  • aktywność fizyczna – w końcu ruch to zdrowie,

  • pasje i hobby – rozwijanie zainteresowań stymuluje pracę komórek nerwowych,

  • słońce – promienie słoneczne pozytywnie wpływają na samopoczucie.

Zestaw witamin i minerałów dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego

Dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego szczególnie istotne są witaminy z grupy B (jest to baza wielu suplementów diety w postaci multiwitaminy). Dieta powinna być wzbogacona między innymi o pieczywo razowe i pełnoziarniste, a także otręby i makaron razowy. Produkty te dostarczają węglowodanów oraz są źródłem witaminy B1. Związek ten odpowiada za poprawę koncentracji i zapamiętywanie. Ponadto witamina B1 bierze udział w produkcji i uwalnianiu acetylocholiny, czyli substancji, która przekazuje bodźce nerwowe.

Funkcjonowanie układu nerwowego wspiera również witamina B2. Jej bogatym źródłem jest nabiał (m.in. twarogi, fermentowane napoje mleczne, żółte sery). Witamina B6 bierze zaś udział w produkcji neuroprzekaźników (m.in. dopaminy, serotoniny, noradrenaliny) oraz wpływa na przyswajanie magnezu. Związek ten w dużych ilościach znajdziemy w nasionach słonecznika, roślinach strączkowych oraz kiełkach pszenicy. Witamina B6 ułatwia zasypianie oraz wspomaga pracę mózgu.

Witaminą niezbędną do właściwego funkcjonowania układu nerwowego jest witamina B12. Jej długotrwały niedobór może wywołać objawy, które będą do złudzenia przypominały początek choroby Alzheimera.

Pracę układu nerwowego usprawnia kwas foliowy, który jest także odpowiedzialny za zmniejszenie napięcia nerwowego. Składnik ten można znaleźć m.in. w kapuście, sałacie, brokułach, kiełkach, morelach, jarmużu. Kompleks witamin i minerałów wpływających na pracę układu nerwowego powinien także zawierać magnez. Bierze on udział w wytwarzaniu neuroprzekaźników oraz dostarczaniu glukozy do mózgu. Jego bogatym źródłem jest kasza gryczana, orzechy, migdały oraz pestki dyni.

Multiwitamina – kompleks witamin i minerałów

Na ryku dostępne są suplementy diety, które wspierają pracę mózgu oraz układu nerwowego. Zestaw witamin i minerałów dostępny w formie multiwitaminy zawiera składniki, które współdziałają ze sobą i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Najlepiej zdecydować się na preparaty o wysokiej zawartości i przyswajalności poszczególnych składników. Multiwitamina marki Cheers, która zawiera aż 12 witamin i 7 minerałów dostępna jest w zestawie Vitamins Day oraz Minerals Night. Zawarte w niej składniki aktywne wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Jest to zestaw witamin dla mężczyzn i kobiet, borykających się z niedoborami związków, który negatywnie wpływa na samopoczucie oraz wywołuje uczucie zmęczenia i znużenia.

[Głosów:5    Średnia:4.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ