Suplementy diety i witaminy na zdrowe kości

Witamina D i wapń to składniki najczęściej kojarzone z problematyką układu kostnego. Faktycznie, ich prawidłowa zawartość w diecie ma istotny wpływ na rozwój kości, a także ich trwałość oraz odporność na choroby takie jak np. osteoporoza.

W organizmie człowieka kości są naturalnym magazynem wapnia, który jest niezbędny w przebiegu wielu procesów życiowych – wyjaśnia nasz rozmówca z Apteki Mirowskiej. Ponieważ ciało cały czas zużywa wapń, jest on pobierany właśnie z kości, gdzie jego niedobór wpływa negatywnie na strukturę i wytrzymałość tkanek.

Kiedy sięgnąć po suplement?

Jeżeli spożywane pokarmy nie dostarczają wystarczającej ilości wapnia oraz wit. D, która odpowiada za jego prawidłowe stężenie we krwi, konieczna jest suplementacja. Przyjmowanie suplementów wzmacniających kości jest też wskazane u kobiet w wieku przekwitania, osób w wieku podeszłym, czyli znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na osteoporozę, a także intensywnie uprawiających sport.

Suplementy wzmacniające kości

Oferta preparatów wzmacniających kości jest bardzo szeroka, przy czym na szczególną uwagę zasługują suplementy zawierające nie tylko wapń, ale dodatkowe składniki, jak witaminy z grupy D i B, witamina K, cynk i magnez, również bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy.

Wśród szczególnie polecanych produktów możemy wskazać Doppel Herz Mocne kości i tabletki Na osteoporozę tego samego producenta, Olimp Calcium D3 Forte tabl, Olimp Chela-Calcium D3, OsteoDiag, Osteo Calcium, Osteovit, Ostercal, Calcenato Osteo i wiele innych.

Magiczna witamina D

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rolą witaminy D jest regulacja stężenia wapnia we krwi, co w praktyce oznacza jej znaczny udział w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Witaminy z tej grupy dodatkowo pomagają prawidłowo wchłaniać i wykorzystywać fosfor.

Jak zauważa ekspert z Apteki Mirowskiej, kłopotliwe bywa naturalne dostarczenie witaminy D do organizmu, ponieważ do jej syntezy potrzebne jest promieniowanie UV, nie zawsze hojne w naszej szerokości geograficznej.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają uzupełniać niedobory witaminy D. Wymieńmy niektóre z nich: D-Vitum forte (przeznaczona dla dorosłych), Osteoxin D3, Virtum D3 forte (wzbogacony olejem z krokosza barwierskiego, który ułatwia jej wchłanianie) czy Calperos VITA-D3 forte.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSkorzystaj domowej apteczki ziołowej
Następny artykułPieczarki najlepszej jakości

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ