Migrena objawia się silnym, pulsującym bólem głowy
fot. Pixabay.com

Ci, którym bóle migrenowe dokuczają regularnie, dobrze wiedzą jaką potrafią być zmorą. Odbierają radość oraz powodują zupełny chaos w wykonywaniu codziennych obowiązków. Często w walce z nimi nie wystarcza zwykła tabletka przeciwbólowa. Jak więc radzić sobie z migreną?

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/migrena-przyczyny-objawy-leczenie/

Migrena – czym właściwie jest?

O migrenie mówimy wówczas, gdy odczuwamy samoistnie występujące, silnie pulsujące bóle głowy, połączone często z nudnościami i wymiotami oraz nadwrażliwością na dźwięk i światło. Szacuje się, że około 15 procent populacji cierpi z powodu napadów migreny. Sama migrena może trwać od kilku godzin nawet po kilka dni.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje migreny. O migrenie zwykłej, zwanej też migreną bez aury, mówi się wówczas, gdy występuje tylko ból głowy. Migrena oczna, zwana również migreną z aurą to ból głowy poprzedzony migocącą plamą przed oczami oraz jednostronnym drętwieniem rąk i ust.

Jakie są przyczyny migreny?

Bezpośrednie przyczyny migreny nie są do końca znane i zbadane. Lekarze mówią o procesach związanych z nadmierną aktywnością receptorów serotoninowych, która w konsekwencji doprowadza do niedokrwienia mózgu. Wówczas pojawia się ból głowy.

Istnieją jednak czynniki, które mogą wywoływać napady migrenowe. Wśród nich wyróżnia się zaburzenia hormonalne, odczuwanie głodu, kłopoty ze snem – zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność, przewlekły stres, nadużywanie alkoholu i kawy.

Warto wiedzieć, że migrena nie jest chorobą, która bezpośrednio zagraża naszemu życiu lub też może prowadzić do poważnych powikłań. Lekarz, zbierając wywiad z pacjentem, który skarży się na problemy migrenowe, bada przede wszystkim, czy w jego życiu występują czynniki, które mogłyby te problemy powodować. Jeśli tak, zaleca się ich eliminację. Ponadto migrenę można również leczyć farmakologicznie. Często wówczas wykorzystywane są leki przeciwdepresyjne, kardiologiczne i przeciwpadaczkowe.

Całkowicie jednak nie da się migreny wyleczyć. Pozostaje ona z człowiekiem, który się z nią zmaga już do końca życia. Można jednak złagodzić jej objawy, również zmieniając styl życia, korzystając z aktywności sportowych czy ćwiczeń relaksacyjnych.

Zobacz też: http://www.dlazdrowia24.pl/najwazniejsze-wlasciwosci-kwasow-z-grupy-omega-3/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ