Odżywka hmb

HMB to ciekawy suplement. Prowadzono nad nim wiele badań, z czego nie wszystkie dały jednoznaczne wnioski. Czasami wnioski poszczególnych badań były wręcz sprzeczne. Suplementów na bazie HMB, czyli hydroksymetylomaślanu jest na rynku dość sporo i ciągle ich przybywa, a substancja ta podzieliła sportowców na dwa obozy. Są osoby, które lubią HMB i chwalą się pozytywnymi skutkami suplementacji, są również takie, które twierdzą, że substancja nie działa i jest stratą pieniędzy. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na przyjmowanie HMB? Oto krótki poradnik.

HMB – działa, czy nie działa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, jak mogłoby się na początku wydawać. W badaniach udało się ustalić, że hydroksymetylomaślan wykazuje pewien pozytywny wpływ na przyrost masy mięśniowej u osób trenujących siłowo, jednak nie potwierdzono, dlaczego tak się dzieje. Naukowcy zakładają, że HMB  z racji swoich właściwości chemicznych hamuje katabolizm, czyli rozpad mięśni i stąd to pożądane działanie.

Jak wspomniano wcześniej, badania potwierdzają pozytywne działanie HMB na sportowców siłowych, jednak z postępem w treningu zanikają postępy wynikające z pracy HMB. Możemy więc stwierdzić, że hydroksymetylomaślan to suplement dla początkujących amatorów siłowni i jedynie tacy sportowcy odczują różnicę po jego zastosowaniu. Warto też wspomnieć, że HMB to substancja, którą należy przyjmować długo, zanim osiągnie się efekty. Ciężko znaleźć konkretną odpowiedź, ile powinno się taki suplement przyjmować – część sportowców deklaruje, że efekty zaczęły być zauważalne po trzech miesiącach stosowania, raczej z tendencją do zwiększania tej liczby. Stosując HMB trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Można spotkać się z opinią, że hydroksymetylomaślan dobrze działa, jeśli połączy się go z kreatyną.

HMB i skutki uboczne

Nie stwierdzono w oficjalnych badaniach szkodliwości HMB. Są pewne przesłanki, że przyjmowanie HMB może upośledzać pracę niektórych tkanek, jednak nie zostało to naukowo potwierdzone. W sieci można się też natknąć na głosy mówiące, że HMB źle wpływa na kondycję zębów, szczególnie na szkliwo. Osoby przyjmujące hydroksymetylomaślan w płynie zalecają szczotkowanie zębów po zażyciu porcji suplementu.

Formy HMB

Hydroksymetylomaślan występuje w formie kapsułek, tabletek, proszku i płynu. Każda z tych form jest tak samo skuteczna, jeśli chodzi o suplementację, dlatego nie musisz sugerować się mocą działania preparatu. Płyn jest wygodniejszy niż proszek, ponieważ jest od razu gotowy do spożycia. Kapsułki i tabletki są jeszcze wygodniejsze, wystarczy popić wodą, zawierają jednak składniki żelowej otoczki lub substancję zbrylającą, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom. W wyborze odpowiedniej formy HMB najlepiej kierować się własnym gustem.

Podsumowanie

HMB to nie jest suplement dla każdego. Najlepiej sprawdzi się w przypadku początkujących sportowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem siłowym. Im dłuższy staż w ćwiczeniach, tym mniejsza szansa, że suplement będzie skuteczny. Badania naukowe na dzień dzisiejszy informują, że HMB jest bezpiecznie i nie wpływa w jakikolwiek sposób negatywnie na organizm.

Przekonany do stosowania HMB? A może będziesz jednak szukać innych specyfików? Zajrzyj na musclepower.pl i znajdź suplementy dla siebie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ