Alergia to brak tolerancji organizmu na określone substancje ze świata zewnętrznego. Może przybierać formę kontaktową (np. uczulenie na sierść czy kosmetyki), iniekcyjną (alergia na leki) czy pokarmową, ale najbardziej powszechna i uciążliwa jest alergia wziewna. W walce z jej objawami pomogą nie tylko leki, ale również wiedza na temat aktualnego pylenia różnych typów roślin, dostępna np. dzięki kalendarzom pyleń.

Alergia na pyłki

Alergia wziewna dotyczy przede wszystkim pyłków drzew, kwiatów, zbóż, chwastów i traw. Jednak uczulenie może obejmować również dym papierosowy, wyziewy z substancji chemicznych, pleśni i grzybów oraz roztocza znajdujące się w kurzu. Podstawowe objawy towarzyszące alergii na pyłki to kichanie, nieżyt nosa, uporczywy suchy kaszel, a niekiedy również ból i zawroty głowy, spadek koncentracji, zachwianie równowagi. Pojawia się również zaczerwienienie i opuchlizna wokół oczu oraz zapalenie spojówek. Ponadto symptomem alergii wziewnej mogą być wymioty, gorączka i biegunka, zwłaszcza jeśli dojdzie do tzw. reakcji krzyżowej, czyli połączenia 2 różnych alergenów, np. wziewnego i pokarmowego (pyłki brzozy i orzeszki ziemne).

Leki antyalergiczne

W aptekach dostępne są obecnie leki na alergię bez recepty. Jednak zanim sięgniemy po jakiekolwiek farmaceutyki, należy skontaktować się z lekarzem i poddać się testom alergicznym, które pozwolą stwierdzić, na co dokładnie jesteśmy uczuleni. Jako że reakcja alergiczna jest wywoływana w organizmie przez substancję zwaną histaminą, w leczeniu stosuje się leki antyhistaminowe, które blokują działanie histaminy, a co za tym idzie – łagodzą przebieg alergii. W niektórych przypadkach alergię można leczyć również przy pomocy kromonów (łagodzą obrzęki i oddziałują na błonę śluzową) lub kortykosteroidów (oddziałują na układ immunologiczny, ale mają sporo skutków ubocznych). Leki antyalergiczne najczęściej podaje się miejscowo, w postaci kropli do nosa, do worka spojówkowego czy bezpośrednio na skórę. Jednak niektóre rodzaje alergii wymagają podania leków antyhistaminowych doustnie. Dodatkowo w przypadku alergii wziewnej, czyli uczulenia na pyłki, można zastosować tzw. odczulanie – immunoterapię, polegającą na podawaniu szczepionek zawierających alergen.

Kalendarz i mapa pylenia

W przypadku alergii na pyłki kluczowe znaczenie ma wiedza o tym, kiedy zaczyna się pylenie roślin, na które jesteśmy uczuleni. Dlatego warto korzystać z kalendarza pyleń, dostępnego np. na http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html. Oprócz tego można posiłkować się mapą pylenia, ktra dostarczy nam informacji na temat aktualnego stężenia pyłków konkretnych drzew czy kwiatów na danym obszarze. Kalendarz pylenia pomoże nam tak rozplanować swój czas, aby w miarę możliwości unikać przebywania na zewnątrz w czasie pylenia i odpowiednio wcześniej zacząć stosować leki przeciwalergiczne, które złagodzą objawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPieczarki najlepszej jakości
Następny artykułCo ci leży na wątrobie? Dolegliwości wątroby

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ