Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa?

Wielu dorosłych bardzo boi się stomatologów. W filmach i kabaretach, zawsze są oni pokazani w dość przerażający sposób. Oczywiście nie chcielibyśmy, by nasze dzieci miały podobne nastawienie. Jeśli jednak widzą wszystkie stereotypy na temat osób wykonujących ten zawód trudno im się dziwić, że odczuwają pewien lęk przed zatknięciem się z nimi.

Dlatego należy dziecko na pierwszą wizytę u dentysty odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest to, by dziecku dokładnie wytłumaczyć na czym polega praca takiej osoby. Jaki zabieg będzie on wykonywał, jakie narzędzia będą mu do tego potrzebne. Jeśli uświadomimy nasze dziecko o tym fakcie wówczas nie będzie ono przerażone, gdy u dentysty zobaczy liczne przyrządy służące do kontroli stanu uzębienia.

Obecnie niejeden stomatolog stara się wprawić w leczeniu zębów u dzieci. Rozmawiają oni z nimi, nagradzają je, starają się w jakiś sposób zabawić. To bardzo ważne, jednak nie możemy nigdy liczyć tylko i wyłącznie na umiejętności takiego stomatologa, ponieważ akurat on może nie mieć takiego podejścia. Musimy zatem sami przed pierwszą wizytą, przygotować odpowiedni grunt.

Oczywiście gabinet stomatologiczny może być naszemu dziecku znany już z wielu filmów. Można jednak pokazać mu, jak to wszystko w środku przebiega. Dziś z łatwością możemy dla naszych dzieci zakupić zestawy małych dentystów. Dzięki nim dziecko może samo pobawić się w stomatologa, wykonać jakiś zabieg. Kto wie, może wówczas zaszczepimy w naszych pociechach miłość do tego zawodu i same zechcą go w przyszłości wykonywać. Oczywiście każda przychodnia stomatologiczna jest nieco inna, jeśli zatem zdecydujemy się zaprowadzić dziecko do jednego dentysty, wówczas nie zmieniajmy co chwilę naszego wyboru. Mamy swoich ulubionych lekarzy, którzy zawsze są nam w stanie pomóc z naszymi dolegliwościami. Z dziećmi jest podobnie. Jeśli przyzwyczają się one już do jednego dentysty, nie fundujmy mu zbędnych zmian.

Z dzieckiem do dentysty powinniśmy pójść stosunkowo szybko. Obecnie wiele małych dzieci nosi aparaty na zęby. Im wcześniej zaczniemy robić coś z ich uzębieniem, tym oczywiście lepiej. Dentysta natomiast pomoże nam zdecydować, czy naszemu dziecku jest to faktycznie potrzebne, czy może jednak nie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ