Jesień i zima to okres, gdy zwiększa się zachorowalność na grypę i przeziębienia. Nagłe zmiany temperatur, ogólne osłabienie wynikające m.in. z ograniczonego dostępu do świeżych warzyw i owoców, ale również krótkie dni obniżają odporność organizmu. Jak chronić się przed grypą i czy można to zrobić skutecznie?

Pierwsze objawy grypy


Objawy przeziębienia i grypy, przynajmniej na początku, są dość podobne. Jednak za grypę odpowiadają wirusy, które w ciągu 48 godzin dają pełny obraz choroby. Pierwsze objawy grypy to m.in. podwyższona temperatura, dreszcze, ból mięśni oraz katar i ogólne osłabienie organizmu. W klasycznej grypie czasem pojawia się suchy kaszel, który z kolei jest dość charakterystyczny dla przeziębienia. Przeziębienie rozwija się dłużej, jednak całkowity powrót do zdrowia następuje z reguły w ciągu tygodnia. Wyleczenie grypy zajmuje nieco więcej czasu.

Profilaktyka przede wszystkim


Szczepienie na grypę w Polsce nadal nie jest zbyt popularnym sposobem na zapobieganie zachorowaniom na grypę. W krajach Europy Zachodniej ze szczepień na grypę korzysta ponad 80% dorosłych, w Polsce od grypy szczepi się około 10 % potencjalnych pacjentów. Tymczasem szczepienie na grypę może zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę. Nie oznacza to, że szczepionka chroni przed zachorowaniem, jednak u osoby zaszczepionej choroba ma znacznie łagodniejszy przebieg a jej leczenie trwa krócej. Zdarza się, że osoba zaszczepiona nie ma wysokiej temperatury, a pozostałe objawy choroby przypominają raczej przeziębienie. Niektórzy lekarze podkreślają, że przewianie, do którego często dochodzi na jesieni i zimą, nie prowadzi do zachorowania na grypę, choć będzie skutkować przeziębieniem.

Leczenie grypy


Chory, u którego zdiagnozowano grypę, musi przede wszystkim przyjmować preparaty na obniżenie temperatury. Wielu lekarzy rekomenduje leki zawierające paracetamolu lub ibuprofen, które jednocześnie działają na inne objawy choroby, np. na katar, bóle mięśniowe czy bóle głowy. Niektórych leków, np. tych zawierających ibuprofen, nie należy łączyć np. z aspiryną. Przy suchym kaszlu sprawdzi się syrop o działaniu nawilżającym, który po kilku dniach należy zamienić na lek o działaniu wykrztuśnym. Przy bólu gardła wskazane są preparaty działające miejscowo, które zminimalizują ból, a jednocześnie nawilżą śluzówkę. Czasem pomaga płukanie gardła, do którego wykorzystuje się napar z rumianku lub szałwii. Chory powinien również dużo pić, najlepiej łagodnych herbatek zawierających witaminę C o silnym działaniu nawilżającym.

Jak chronić się przed grypą? Jednym ze sposobów jest unikanie kontaktu z osobami chorymi i ze skupiskami ludzi, np. w sklepach, w komunikacji miejskiej czy w szkołach. Grypą można się zarazić dotykając również przedmiotów, z jakich korzysta osoba zarażona wirusem grypy, a nawet poprzez dotykanie jego skóry czy ubrań. Warto pamiętać, że grypa nie przejdzie sama, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Groźna jest jednak nie sama grypa, a powikłania do jakich może doprowadzić zachorowanie na grypę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł5 najlepszych ćwiczeń dla leniwych
Następny artykułCzyścimy piekarnik naturalnymi sposobami

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ