Ostatnie lata przyniosły nam wielkie zmiany w tym, jak wygląda gastronomia na rynku polskim. Dzięki licznym programom kulinarnym, show czy konkursom, ale przede wszystkim stawianiu na jakość przez restauratorów, chadzanie “na miasto” przestało być fanaberią, a stało się dla wielu codziennością. Co się zmieniło? Przede wszystkim nasze podejście, jako klientów. Nauczyliśmy się poznawać nowe smaki oraz je doceniać. Restauratorzy zaś zrozumieli, że aby odnieść sukces potrzebują pomysłu, wysokiej jakości produktów a także niepowtarzalnego wykonania. Z roku na rok w każdym mieście otwiera się coraz więcej restauracji, barów, kawiarni. Oznacza to także oczywiście dużą konkurencję – trudno utrzymać się na rynku, który jest aż tak nasycony. Konsumenci szybko się nudzą, a jedna zła ocena na portalu czy w mediach społecznościowych sprawia często, że cały biznes może się załamać. Moda na gastronomię szybko się zmienia. Od jakiegoś czasu ciekawym trendem jest kuchnia molekularna.
Czym jest kuchnia molekularna?
Jest to kuchnia, która łączy naturalne składniki z procesami fizycznymi oraz chemicznymi. Wykorzystując te pierwsze i korzystając z wiedzy z zakresu zjawisk zachodzących w przyrodzie otrzymujemy dania, które nigdy nie wyglądają zwyczajnie. Przygotowywanie takich potraw jest wyjątkowo czasochłonne. Czasami może zająć to nawet kilka dni. Proporcje zaś muszą być odmierzone z wyjątkową dokładnością. Jedna kropla za mało czy za dużo może spowodować, że całość się nie uda. Podstawowym założeniem jest, aby dania przygotowywane w ten sposób były zdrowe, bezpieczne oraz bazowały tylko na jak najlepszych i niezmodyfikowanych składnikach.
Do gotowania wykorzystywane są różne produkty, takie jak ciekły azot czy agar. Z ich użyciem możemy zmienić wygląd potraw. Zmienimy ich kształt oraz konsystencję, zachowując walory smakowe. Kuchnia, która pracuje w ten sposób przypomina bardziej laboratorium!
Kucharze korzystający z takiej metody potrafią nie tylko gotować – tworzą oni dzieła sztuki, które zadziwiają gości. Sprawiają, że danie będzie latać, pomidor wyglądał jak truskawka, a mięso gotowane metodą sous vide stanie się bardziej miękkie niż kiedykolwiek wcześniej. Kuchnia molekularna sprawia, że jedzenie wchodzi na kolejny poziom, a nasze podniebienie czekają zupełnie nowe doświadczenia!
Czy procesy kuchni molekularnej są używane jedynie przy gotowaniu?
Absolutnie nie! W przypadku barmaństwa także można je wykorzystywać, zachwycając gości oryginalnym wyglądem znanych drinków. Bazując na świeżych składnikach i najwyższej jakości alkoholach możemy sprawić, że znane nam daiquiri stanie się czymś zupełnie innym!
Gdzie można spróbować kuchni molekularnej?
Są w Polsce restauracje i bary, które korzystają z tej techniki. Także w całej Europie znajdziemy liczne przykłady tego typu gastronomii. Większość tych miejsc to lokale “gwiazdkowe”, w których musimy często nawet miesiącami czekać na rezerwację. Dlatego warto zastanowić się, czy nie wezwać specjalistów od molekułów do… siebie!
Tak, jest to możliwe! Jedną z firm, która specjalizuje się w pokazach kuchni molekularnej jest The Food. Firma ta organizuje swoje pokazy zarówno dla gości indywidualnych jak i biznesowych. Ich usługi można zamówić na terenie całego kraju, a zdarza się, że wybierają się także za granicę! Każda oferta jest dostosowywana do konkretnego klienta.
Jeśli zainteresowało Państwa zagadnienie kuchni molekularnej, zapraszamy do odwiedzenia strony thefood.pl i zapoznania się z ofertą.