Apteka internetowa a stacjonarna – podobieństwa i różnice

Apteki internetowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów. Coraz więcej osób regularnie wykonuje zakupy w aptekach sieciowych, rezygnując niekiedy zupełnie z odwiedzania placówek stacjonarnych. Czy rzeczywiście w e-aptekach można kupić wszystko? Zobacz podobieństwa i różnice między stacjonarnymi a internetowymi aptekami.

  1. Dostępność asortymentu
  2. Leki na receptę
  3. Różnica cenowa
  4. Kontakt z farmaceutą

Dostępność asortymentu

Zarówno dobrej klasy apteka internetowa, jak i stacjonarna, dysponuje bardzo szerokim asortymentem. W obu rodzajach placówek dostępne są suplementy diety, leki bez recepty, dermokosmetyki, artykuły medyczne, akcesoria dla niemowląt oraz wiele innych produktów. Często zresztą zdarza się, że e-apteki posiadają szerszy wybór różnego rodzaju produktów, które są niedostępne w placówkach choćby z tak prostego powodu, jak brak wystarczającej ilości miejsca. Można jednak uznać, że jeśli chodzi o ofertę, oba rodzaje aptek proponują zbliżony asortyment. Istotna różnica dotyczy jednakże kwestii leków na receptę.

Leki na receptę

Polskie prawo zabrania wysyłki lekarstw przepisywanych na receptę kurierem, pocztą lub dowolną inną formą transportu. Dotyczy to zarówno e-aptek, jak i placówek stacjonarnych (farmaceuta nie może, mimo posiadania recepty klienta, przesłać mu leków). Apteki internetowe mogą jednak sprzedawać leki na receptę pod warunkiem, że dana apteka działa także stacjonarnie, jak w przypadku sieci aptek Nowafarmacja. W takim przypadku można zamówić dany lek na receptę w sieci, jednakże jego odbiór możliwy jest tylko w konkretnej placówce, po uprzednim przedstawieniu farmaceucie recepty.

Różnica cenowa

Istotną różnicą występującą między aptekami w internecie, a stacjonarnymi placówkami, są ceny. Zazwyczaj w sklepie internetowym asortyment cechuje się znacznie korzystniejszymi cenami. Dzieje się tak nawet w przypadku e-apteki oraz sklepu stacjonarnego z tej samej sieci. Atrakcyjne ceny są szczególnie korzystne dla klientów robiących większe zakupy. W przypadku zakupu przynajmniej kilku różnych suplementów diety, dermokosmetyków czy leków bez recepty, można zaoszczędzić znaczne kwoty na całym zamówieniu względem tożsamych produktów kupowanych stacjonarnie. Kwestia niższych cen nie dotyczy leków na receptę. Te pozostają takie same w obu rodzajach aptek.

Kontakt z farmaceutą

Dużą zaletą aptek stacjonarnych jest możliwość porozmawiania z farmaceutą, dopytania szczegółowo o interesujące nas kwestie. W przypadku e-aptek również można skontaktować się z farmaceutą (mailowo, telefonicznie, poprzez czat na stronie), jednak nie jest to tak wygodne i szybkie jak w przypadku kontaktu bezpośredniego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFlaki jak u mamy – jak je zrobić?
Następny artykułBalsamy, masła, kremy i olejki do ciała

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ