zapalenie oskrzeli a astma

Jak odróżnić zapalenie oskrzeli od astmy? Chociażby pediatrzy korzystają z tym kłopoty. Wówczas zamiast na astmę, leczą dziecko na nawracające zapalenie oskrzeli. Jakie są sygnały zapalenia oskrzeli, a jakie są sygnały astmy? Czy astma oraz zapalenie oskrzeli faktycznie są naprawdę niezwykle podobne sygnały? Każde dziecko może się przeziębić, lub złapać grypę oraz kaszleć. Każde może się zasapać, jeśli przebiegnie przez podwórze czy wejdzie po schodach na drugie piętro. Natomiast tylko co dwudzieste ma astmę. To dolegliwość na całe życie, jednak wcześnie rozpoznana oraz tak leczona przez alergologa czy pulmonologa (specjalistę chorób płuc) pozwala normalnie oddziaływać również dziecku, jak także dorosłemu człowiekowi. Złe poznanie oraz faszerowanie dziecka antybiotykami utrwala niekorzystne zmiany w oskrzelach oraz odsuwa w okresie odpowiednie leczenie.

Co odróżnia astmę od zapalenia oskrzeli?

Oskrzela to rurkowate przewody łączące tchawicę z płucami. Ich stan zapalny potrafią wywołać również mikroorganizmy, jak i bakterie. Mikroorganizmy robią to częściej, a jako powikłanie pojawia się następnie powszechnie nadkażenie bakteryjne. Przy każdej choroby błona wyścielająca oskrzela jest zmieniona zapalnie, co powoduje wytwarzanie większej liczby śluzu, i więc z kolei powoduje kaszel. Chore dziecko ma temperaturę, jednak wciąż nie za dużą. Kaszle oraz przez kilka dni może odkrztuszać ropną, żółtozieloną wydzielinę. Jeśli dolegliwość zajęła oskrzeliki (cienkie rozgałęzienia oskrzeli sięgające do pęcherzyków płucnych), dziecku dokucza duszność. Gdy mama lub tata przystawią ucho do klatki piersiowej, usłyszą „grube furczenia” podczas wciągania powietrza do płuc. Niestety, nie ma środka, który zapobiegałby zapaleniu oskrzeli.

jak wygląda leczenie zapalenia oskrzeli a astmy

Rodzice potrafią tylko zadbać o wzmocnienie ogólnej odporności dziecka. W czasie dolegliwości winno odpoczywać w domu, dużo pić, przyjmować syropy, które rozrzedzają śluz oraz ułatwiają odkrztuszanie. Gdy jest wielką temperaturę, można mu dać paracetamol. Jeśli specjalista podejrzewa bakteryjne zapalenie oskrzeli czy chce zapobiec nadkażeniu bakteryjnemu, zleca antybiotyk. Dolegliwość zazwyczaj mija po kilkorgu, kilkunastu dniach. Jeśli zapalenie oskrzeli wydaje się 3-4 razy w roku, winno to zaniepokoić również rodziców, jak także pediatrę. Iż to bowiem być astma. Jeśli chcesz się o tym dowiedzieć, przeczytaj tenże artykuł.

Astma powszechnie jest dolegliwością dziedziczną

Kasia zachorowała na astmę, jeśli miała 5 lat. – Pamiętam, że nie mogłam złapać powietrza – przypomina sobie dziś dziesięciolatka. – Matka stała nade mną przestraszona oraz klepała mnie po plecach, ponieważ myślała, iż czymkolwiek się zadławiłam. A mnie coraz niezwykle coś ściskało w klatce piersiowej. Dzisiaj, jeśli czuję, iż atak się zbliża, wiem, że nie można mi panikować. Muszę wziąć inhalator oraz wciągnąć ustami powietrze wraz z środkiem. Po dwóch, trzech takich wdechach zaprzestaje mnie ściskać. Trochę odpoczywam oraz mogę wrócić do zajęć. Lekarze nie wiedzą dobrze, co jest etiologią astmy. Częściej mają na nią dzieci z rodzin, w jakich ta dolegliwość już się pojawiała, a więc do takiego poziomu skłonność do niej jest dziedziczna. Wiadomo, iż można zapobiegać atakom czy nie dopuszczać do ich nasilenia, gdy powszechnie zaczyna się przepisane środki oraz postępuje zgodnie z zaleceniami specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ