Optyk, okulista, optometrysta – co warto wiedzieć o każdej z tych specjalności?

Jeśli zaczynamy odczuwać problemy ze wzrokiem, to powinniśmy udać się z tym do specjalisty. Tych na rynku jest co najmniej kilka rodzajów, dlatego warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne zawody.

Kim jest okulista?

Okulista to chyba najbardziej znany specjalista od oczu. Jeśli masz problemy ze wzrokiem, to powinieneś udać się do tego lekarza w pierwszej kolejności. Okulista zajmuje się bowiem leczeniem i diagnostyką wad oraz chorób narządu wzroku. Dzięki medycznemu wykształceniu budowa oka człowieka nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Lekarz ten nie tylko określi stopień twojej wady wzroku i pomoże w doborze okularów korekcyjnych. Jeśli wykryje on jakąś chorobę, to zajmie się także przeprowadzeniem operacji. Okulista potrafi wykryć takie choroby, jak zapalenie spojówek, jaskrę, zaćmę, zapalenie kanalika łzowego, czy zwyrodnienia barwnikowe siatkówki. Kiedy więc po raz pierwszy powinniśmy udać się do okulisty? W celach profilaktycznych warto udać się już z dzieckiem, które skończy trzeci miesiąc życia. Okulista sprawdzi wówczas ruchliwość gałek ocznych, co pozwoli wykluczyć powstanie zeza. Koleje wizyty powinny mieć miejsce, gdy maluch podrośnie. Wówczas badanie opiera się o tablice ze zwierzętami zamiast literkami, czy innymi dostosowanymi przyrządami. W kolejnych latach wizyty powinniśmy planować, gdy odczuwamy problemy w prawidłowym funkcjonowaniu oczu. Mogą to być częste stany zapalne powiek i spojówek, podwójne widzenie, mruganie, czy przekrwienie oka. Wizyta u okulista jest konieczna szczególnie wtedy, gdy zaobserwujemy wyraźne pogorszenie ostrości wzroku. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej dla nas. Do okulisty możemy udać się na NFZ, ale lekarze przyjmują też prywatnie.

Optyk i optometrysta – czym się różnią?

Kolejnym zawodem związanym z aparatem wzroku jest optyk. Osoba o takich uprawnieniach wykonuje okulary na podstawie recepty od okulisty lub badań przeprowadzonych przez innego specjalistę – optometrystę. Optyk pomoże ci dobrać nie tylko odpowiednie szkła, ale także oprawki, czy soczewki. W jego profesji leży także naprawa i konserwacja uszkodzonych okularów. Jeśli więc pojawiły się jakiekolwiek problemy, warto udać się do salony optycznego, by uzyskać pomoc. Optyka znajdziesz bez problemu w internecie, np. tutaj https://bialaoptyka.pl/. W salonach, oprócz tego specjalisty, znajdziemy także często optometrystę. To osoba posiadająca kwalifikacje w zakresie wykonywania pomiarów parametru układu wzrokowego. Do badań wykorzystują oni specjalistyczny sprzęt, który pozwala określić wadę wzroku. Skorzystanie z oferty salonu, w którym znajduje się zarówno optyk, jak i optometrysta pozwoli zaoszczędzić czas i załatwić wszystko w jednym miejscu. Warto o tym pomyśleć, gdy będziemy poszukiwali specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ