ECHO serca u psa

Choroby serca występują u zwierząt równie często jak w przypadku ludzi i zwyczajnie nie da się ich uniknąć. Warto jednak wiedzieć jak zachować się w przypadku wykrycia dysfunkcji w pracy serca u naszego pupila. Nasilenie chorób serca wynika ze stylu życia, który prowadzą zwierzęta, w szczególności psy, które upodabniają się do człowieka i oddalają się od stanu naturalnego. Dowiedz się w jakich przypadkach należy przeprowadzić echo serca u psa i jakie choroby kardiologiczne można wcześnie zdiagnozować dzięki tej procedurze. Nie pozwól swojemu psu czy kotu cierpieć z powodu przypadłości kardiologicznych.

Czym zajmuje się kardiologia zwierząt? 

Schorzenia kardiologiczne u zwierząt bada się przy pomocy podobnych narzędzi, procedur i metod, które z powodzeniem stosowane są u ludzi. Do najczęściej przeprowadzanych badań kardiologicznych w klinice weterynaryjnej należą: wczesne wykrywanie wad wrodzonych i nabytych serca, echo serca u psa i innych zwierząt, diagnostyka wad genetycznych, w tym badania obciążenia genetycznego, badanie EKG,  wykrywanie nadciśnienia tętniczego, biomarkery chorób serca, badanie układu krążenia jako przygotowanie do znieczulenia ogólnego, diagnostyka wodosierdzia, zabiegi interwencyjne oraz diagnostyka guzów nowotworowych serca.

Na czym polega echo serca u psa?

Jest to wysoce specjalistyczne badanie wymagające użycia nowoczesnego aparatu USG w specjalnej konfiguracji do badania serca. W trakcie badania można dokładnie obejrzeć, zmierzyć i, tym samym, ocenić wszystkie części serca: komory, przedsionki, zastawki, ściany, ujścia . Kluczowe w przypadku zwierząt jest to, że badanie echo serca u psa można wykonać w ruchu, co w połączeniu z badaniem dopplerowskim pozwala bardzo dokładnie określić czynności serca.

Zalecenia do wykonania badania

Echo serca u zwierząt wykonuje się najczęściej w przypadku podejrzeń o chorobach wrodzonych serca, gdy w badaniu słychać szmery nad sercem, gdy zauważono niewydolności układu krążenia, czyli  szybsze męczenie się, niechęć do ruchu, kaszel, duszność. Często echo wykonywane jest przed zabiegami operacyjnymi, w szczególności u starszych pacjentów. Echo serca u psa jest wskazane dla przedstawicieli u których występuje większa skłonność do zapadania na choroby serca, np. molosów- pit buli, amstafów i innych.

Najlepszy możliwy sprzęt

Do wykonania echo serca u psa wykorzystuje się najnowocześniejszy aparat EKG BTL z programem do archiwizacji danych. Dodatkowo, wykorzystywane są urządzenia do monitoringu pracy serca,takie jak: kardiomonitor do diagnozowania zaburzeń rytmu serca i nadzoru anestezjologicznego.

Jeśli podejrzewasz dolegliwości kardiologiczne u swojego pupila, nie czekaj i natychmiast skontaktuj się z najbliższą kliniką weterynaryjną. Sprawdź jak łatwo i szybko wykonasz echo serca u psa w Klinice KUROSZ: klinikakurosz.pl. Tamtejsi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości dotyczące zabiegów i procedur kardiologicznych. Nie pozwól swojemu pupilowi cierpieć z bólu. Zapewnij mu najlepszą możliwą opiekę weterynaryjną. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFazy choroby alkoholowej
Następny artykułNa czym polega zabieg mikropigmentacji skóry głowy?

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ