Soki NFC – czyli jakie?

0
1404

Miłośnicy soków uwielbiają ze względu na smak, kolor, ale również niezbędne wartości odżywcze. Na rynku możemy znaleźć wiele ich rodzajów – soki tłoczone, konserwowane, a także soki NFC. Dzisiaj zastanowimy się, jakie właściwości mają ostatnie z nich i w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie. Sprawdź to!

Soki NFC

Po rozwinięciu skrótu uzyskujemy angielską nazwę „not from concentrate” oznacza to, że soki nie są pozyskiwane z koncentratu. Taki napis na butelce lub kartonie oznacza, że zawartość nie została wytworzona z koncentratu, a powstała w „domowy” sposób, czyli w taki sam jak soki tłoczone. Oznacza to, że potrzebne owoce zostały umyte, wyciśnięte i przelane do naczynia. Jednym ze składników procesu pozyskiwania jest pasteryzacja, która pozwala na wykorzystanie soków do produkcji masowej. Sok zyskuje dzięki niej dłuższą datę przydatności i może być przechowywany w temperaturze pokojowej. Soki NFC posiadają datę ważności od 21 dni do 6 miesięcy.

Wartość odżywcza

Soki tego rodzaju posiadają szereg właściwości wpływających korzystnie na stan naszego zdrowia. Zawierają cztery razy więcej (od soków klarownych) dobroczynnych związków z grupy polifenoli (głównie flawonoidów),  które u ludzi wykazują silne działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i przeciwalergiczne. Soki NFC zapobiegają rozwijaniu się komórek nowotworowych, starzeniu się, a także wspomagają ogólną odporność organizmu.

Soki NFC a soki z koncentratu

Napoje wytwarzane bez koncentratu to produkt stworzony w opozycji do soków z zagęszczonego soku. Produkuje się je w odmienny sposób. Po wytłoczeniu owoców dodaje się do nich substancje pomocnicze w celu klarowania. Warto tu wspomnieć, że często używa się do tego żelatynę, co skreśla te napoje w oczach wegan i wegetarian. Następnie sok jest zagęszczany poprzez usunięcie wody i przewożony do producenta, który dolewa do niego wody. Dzięki temu zyskuje się na kosztach transportu oraz na cenie pozyskiwania samego soku z soku zagęszczonego. Soki NFC zawierają o wiele więcej błonnika i składników mineralnych. Dodatkowo są również dużo smaczniejsze.

Zalety soków NFC

Jedna lub dwie szklanki soku tłoczonego to doskonały sposób na utrzymanie odpowiedniej kondycji zdrowotnej i właściwej ilości witamin. Za pomocą soku można w łatwy sposób dostarczyć odpowiednich składników odżywczych. Warto jednak uważać na zawartość cukru w produktach. Soki NFC są nie tylko zdrowe, ale również smaczne, a dzięki różnorodności również doskonale prezentują się na letnich stołach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ