Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego

Staw kolanowy jest jednym z najbardziej eksploatowanych stawów organizmu, przez co stosunkowo często dochodzi do jego urazów. Jednym z zabiegów, które pomagają uporać się z problemem jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Na czym polega i ile trwa rehabilitacja po nim? Sprawdźmy!

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – kluczowa jest rehabilitacja

Po przeprowadzeniu rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowych potrzebny jest czas, aby kolano doszło do pełnej sprawności. Przede wszystkim początkowo należy je odciążyć, a następnie podjąć odpowiednie kroki w kierunku rehabilitacji, która umożliwi powrót do zdrowia.

Najważniejszym punktem rehabilitacji jest przywrócenie właściwych funkcji kolana, dlatego warto zdecydować się na współpracę z dobrym fizjoterapeutą. Specjalista opracuje wówczas program rehabilitacji dla pacjenta po rekonstrukcji ACL (więzadła krzyżowego przedniego), zgodnie z zaleceniami lekarza. W związku z tym, że najczęstszą metodą leczenia jest artroskopowa operacja więzadła krzyżowego, którą wyróżnia niewielka inwazyjność, procedurę rehabilitacji można rozpocznąc już po kilku dniach od zabiegu. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://www.kliniki.pl/artroskopowa-operacja-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl/.

Ile trwa rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego?

Zwykle rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego kolana trwa od 4 do 6 miesięcy, jednak sporo zależy od stanu zdrowia pacjenta i jego determinacji. Celem jest przywrócenie pełnego zakresu ruchu w stawie oraz jego wzmacnianie i stabilizacja, co zajmuje ok. 3-4 miesiące i powinno odbywać się pod nadzorem fizjoterapeuty oraz lekarza. W kolejnym etapie przychodzi czas na pracę własną pacjenta – może on wykonywać specjalnie dobrane ćwiczenia w domu albo na siłowni lub też kontynuować indywidualny trening medyczny z wykwalifikowanym trenerem. Rehabilitacja zostaje zakończona wówczas, gdy pacjent odzyska sprawność w kolanie na poziomie tej sprzed urazu.

Jak przebiega rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego?

Artroskopowa operacja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) ma na celu przywrócenie sprawności pacjentowi, ale bez odpowiednio przebytego okresu rehabilitacji, efekt może nie być zadowalający. Warto więc zdać się na rekomendację lekarza co do ćwiczeń i nawiązać współpracę z dobrym fizjoterapeutą. Rehabilitacja przybiera różną formę – np. może to być połączenie terapii manualnej, ćwiczeń izometrycznych oraz ćwiczeń z oporem. Co istotne – procedura postępowania rehabilitacyjnego musi być dostosowana do stanu pacjenta, a następnie ewoluować wraz z osiąganiem przez niego kolejnych postępów.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOsteopata we Wrocławiu – kogo wybrać?
Następny artykułBadanie włosa

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ