Ostry ból

Ból ostry to najczęściej odczuwana dolegliwość na świecie. Pojawia się on w odpowiedzi na konkretny bodziec, np. uraz czy infekcję. Łatwo można określić jego lokalizację i ustalić przyczynę. Utrzymuje się od kilku minut do kilku tygodni, jednak ustępuje po usunięciu czynnika, który go wywołał. Jakie mogą być przyczyny ostrego bólu? Sprawdź, kiedy warto skonsultować go z lekarzem.

Najczęstsze przyczyny ostrego bólu

Ból ostry miewa różną intensywność, co wynika z faktu, że wywołuje go wiele czynników. Nazywamy tak zarówno drobny dyskomfort przy lekkim skaleczeniu, jak i silne kłucie w jamie brzusznej spowodowane zapaleniem trzustki. Najczęstsze przyczyny ostrego bólu to:

  • urazy fizyczne – stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, złamania, a także rany i oparzenia,
  • zabiegi chirurgiczne – nie tylko operacje, ale też procedury diagnostyczne, np. biopsja,
  • infekcje i stany zapalne – np. zapalenie wyrostka robaczkowego wywołuje gwałtowny ból w dolnej części brzucha, a zakażenie układu moczowego wiąże się z bólem podczas oddawania moczu,
  • nagłe stany chorobowe – np. zawał serca, któremu często towarzyszy ostry ból w klatce piersiowej,
  • problemy neurologiczne – ból może wynikać z uszkodzenia, zapalenia lub podrażnienia nerwów, to np. rwa kulszowa czy neuropatia.

Jakie leki łagodzą ostry ból?

W leczeniu bólu ostrego wykorzystuje się przede wszystkim NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których należy m.in. deksketoprofen. Działają one poprzez blokadę produkcji prostaglandyn – mediatorów stanu zapalnego odpowiedzialnych za rozwój dolegliwości bólowych. W ten sposób mogą złagodzić ostry ból m.in.: głowy, mięśni, stawów, zębów czy brzucha.

Deksketoprofen dodatkowo wpływa na przewodzenie bodźców bólowych, przez co zapobiega transformacji bólu ostrego w jego postać przewlekłą, znacznie trudniejszą do leczenia. Co ważne, lek ten wykazuje niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym także podrażnienia żołądka. Dzięki temu tabletka przeciwbólowa z deksketoprofenem może być przyjmowana na czczo, co przyspiesza początek jej działania[1].

Kiedy ostry ból wymaga konsultacji z lekarzem?

Każdy silny ból, który pojawia się nagle i nie ma jednoznacznego źródła, powinien być skonsultowany z lekarzem. Może wskazywać na poważne zaburzenia w organizmie, np. kamicę nerkową czy ostre zapalenie trzustki. Ponadto zwróć uwagę na objawy towarzyszące dolegliwościom bólowym, które mogą wskazywać na poważniejszy problem, np.:

  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • gorączka,
  • duszność,
  • mrowienie czy drętwienie kończyn.

Ostry ból w dolnej części brzucha powinien skłonić do wizyty u lekarza kobiety spodziewające się dziecka. Może on wskazywać na nieprawidłowości ciąży wymagające szybkiej interwencji specjalisty. Oprócz tego każdy intensywny ból u dzieci poniżej 12. roku życia również trzeba skonsultować z lekarzem.

Warto też obserwować reakcję organizmu na zastosowane leki przeciwbólowe, których efekty pojawiają się zwykle po ok. 30-40. minutach. Dlatego, jeżeli nie zauważysz poprawy po NLPZ, rozważ wizytę u lekarza[2].

 

Podsumowując – jeśli odczuwasz silny, ostry ból, zwróć uwagę na towarzyszące mu objawy oraz okoliczności, w jakich się pojawił. Wszelkie niepokojące symptomy, które odróżniają obecne zdarzenie od wcześniejszych, np. silniejszy niż zwykle ból głowy, powinny być skonsultowane z lekarzem.

[1] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

[2] Tuszyński P. K. (red.), Ból z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2019.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dbać o line wspinaczkowa?
Następny artykułJaka latarka czołowa jest najlepsza?

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ