Łóżko rehabilitacyjne

0
4290

Opieka nad starszą osobą nie zawsze należy do zajęć prostych, jednak kiedy jest to ktoś bliski naszemu sercu staramy się, aby była jak najlepsza. Niełatwo jest znaleźć na co dzień czas, aby spędzać z bliskimi na czytaniu, przyjemnej rozmowie lub relaksującym milczeniu, podczas gdy warunki panujące w pomieszczeniu przeznaczonym do opieki są ku temu nie sprzyjające. Niewygodny tapczan, ciężka, niska ława na której stoi woda lub herbata i posiłek to meble, które najczęściej niestety w takich miejscach królują. I trudno się temu dziwić, skoro społeczeństwo tak mało wie na temat możliwości, jakie oferuje rynek. Wszystko można zmienić na lepsze, jeśli się człowiek do tego odpowiednio przygotuje.

Doskonałym sposobem na radykalne polepszenie warunków osobie starszej jest zakup lub wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego, którego budowa świetnie sprawdzi się w większości, jak nie we wszystkich przypadkach.

Podstawa łóżka rehabilitacyjnego składa się zazwyczaj z trzech, rzadziej z dwóch modułów sterowanych automatycznie – częściej, lub ręcznie – coraz rzadziej. Dzięki tym modułom możliwe jest ułożenie ciała w odpowiedniej dla chorej lub starszej osoby pozycji bez używania do tego jakiegokolwiek wysiłku. Mało tego – jeśli osoba starsza ma władne ręce może posłużyć się pilotem, dzięki któremu sama będzie mogła podnieść sobie oparcie lub moduły pod kolanami po to, by je podnieść i ulżyć sobie samodzielnie zmieniając pozycję. Oczywiście na pilocie, czy też kontrolerze znajduje się też opcja podnoszenia i opuszczania łóżka, dzięki czemu możliwe jest siadanie na brzegu łóżka, na przykład. Łóżko rehabilitacyjne posiada również barierki, które zapewniają choremu bezpieczeństwo podczas snu – dzięki nim nie istnieje możliwość wypadnięcia z łóżka, co chroni przed ewentualnymi urazami spowodowanymi takimże upadkiem.

Łóżko tego typu może posiadać szereg dodatkowych funkcji, które umożliwiają podciąganie się osoby do pozycji siedzącej bez uaktywniania modułów, czy chociażby jedzenie bez potrzeby przysuwania stolika, gdyż ten może być przymocowany w odpowiednim miejscu na ramie łóżka.

Łóżka rehabilitacyjne są przystosowane do współpracy z różnego rodzaju materacami przeciwodleżynowymi, które pomagają nie tylko na rzeczone odleżyny, ale również na przewiew powierzchni ciała, które wciąż leży i nie jest w stanie przewietrzyć się w inny sposób.

Łóżko tego typu może być wykonane z różnych materiałów, ale wciąż jednym z najpopularniejszych jest po prostu drewno. Na rynku dostępnych jest wiele modeli nowych, ale w równym stopniu dostępne są też używane, które zwykle nie noszą śladów zbyt intensywnego użytkowania ze względu na okres czasu, w jakim faktycznie był wykorzystywane. Jeżeli jednak nie możemy pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu warto zdecydować się chociażby na jego wypożyczenie, które jest bardzo dobrze przystosowane do różnych warunków różnych osób, którym na nim zależy. Warto zgłosić też taką potrzebę do NFZ, aby zdobyć dofinansowanie na tak bardzo potrzebną rzecz, jaką w okresie opieki jest wygodne, porządne łóżko rehabilitacyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ