Jesteście po wizycie u ortodonty? Wiecie już, że będziecie nosić aparat na zęby?

 Z jednej strony jesteście zadowoleni, ponieważ dzięki temu w końcu wyleczycie wadę zgryzu i będziecie zadowoleni ze swojego uśmiechu? Druga strona medalu jest jednak taka, że obawiacie się, jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce? W takim razie zapraszamy do dzisiejszego wpisu, w którym dowiecie się kilku ciekawostek na temat użytkowania aparatów w pierwszych dniach.

Nie da się ukryć, że aparat ortodontyczny oznacza duże zmiany. Po założeniu na pewno będziecie czuć się minimum przez kilka godzin wyjątkowo nieswojo. Wszystko dlatego, że w Waszych buziach znajdą się liczne „druty”. Trzeba podkreślić, że aparat na zęby początkowo bardzo drażni dziąsła i wargi. Wszystko dlatego, że w trakcie jedzenia, mówienia itp. wystające elementy powodują dyskomfort i uczucie bólu. Na szczęście, do wszystkiego można się przyzwyczaić. Jeśli aparat ortodontyczny będzie dobrze założony, to już po kilku dniach będziecie nawet czasami zapominać, że macie tego typu elementy.

Jak poradzić sobie z dyskomfortem związanym ze zranionymi wargami czy dziąsłami? Na to też jest sposób. Ortodonta, który zakłada aparat na zęby powinien Wam dostarczyć specjalny wosk. W pierwszych dniach ważne jest to, aby zakleić sobie miejsca, które wystają i działają w sposób drażniący. Nie brakuje osób, które zaopatrują się w sporą ilość wosku. To bez wątpienia dobry sposób na to, aby przetrwać najtrudniejsze momenty, które niestety pojawią się na samym początku. Pamiętajcie jednak, że decydując się na aparat ortodontyczny musicie liczyć się także z kilkoma skutkami ubocznymi. Warto zatem nie przesadzać z woskiem – wszystko po to, aby dziąsła czy wargi przyzwyczaiły się do nowej sytuacji. W zdecydowanej większości przypadków już po kilku dniach nie będziecie odczuwać żadnego dyskomfortu.

Posiadając aparat na zęby trzeba bardzo uważnie spożywać posiłki. Na początku dobrze jest jeść produkty, które nie wymagają gryzienia (jak choćby ryż, kasza itp.). Z czasem repertuar Waszego jadłospisu będzie powiększał się, ale w pierwszych dniach trzeba przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Należy jeść powoli i uważać na to, aby zęby i zamki się ze sobą nie stykały – w przeciwnym razie metalowe elementy mogą odpaść i będzie konieczna kolejna wizyta u ortodonty.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ