cukrzyca

Cukrzyca to choroba, w której mamy do czynienia z nieprawidłowym stężeniem cukru zwanego glukozą we krwi. Przyczyną tego stanu może być niewydolna trzustka.

Za obniżanie stężenia glukozy we krwi i jej transport do miejsc przeznaczenia, czyli do komórek mięśniowych, tłuszczowych, nerwowych i wielu innych odpowiedzialna jest insulina. Jest to hormon produkowany przez komórki beta. Komórki beta znajdują się na trzustce i tworzą wyspy Langerhansa. W cukrzycy typu pierwszego mamy do czynienia z sytuacją, w której wyspy Langerhansa są zniszczone.

W zależności od stopnia zniszczenia produkują niewystarczającą ilość insuliny lub nie produkują jej wcale. Glukoza, która krąży we krwi nie może wejść do komórek. Tkanki organizmu nie mogą czerpać energii z glukozy, dlatego źródłem energii stają się tłuszcze. Niestety rozpad tłuszczy prowadzi do groźnej dla życia kwasicy i powstawania ciał ketonowych. Taki stan, w którym mamy podniesione stężenie glukozy we krwi (hiperglikemię), kwasicę i obecność ciał ketonowych nazywamy hiperglikemiczną kwasicę ketonową.

Istnieje wiele teorii o przyczynie cukrzycy typu pierwszego. Naukowcy są zgodni co do tego, że jest to choroba z autoagresji. Oznacza to, że organizm niszczy swoje własne komórki produkujące insulinę. Jednak wciąż nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Skoro organizm sam nie jest zdolny do produkcji insuliny, to należy ją dostarczyć z zewnątrz. Na tym właśnie polega leczenie cukrzycy typu I.

Najlepszą metodą leczenia jest intensywna czynnościowa insulinoterapia, w której wykorzystuje się glukometry i pompy insulinowe. Glukometr służy do pomiaru stężenia glukozy we krwi. Pompa służy do dawkowania insuliny i posiada wkłucie podskórne do którego jest ona uwalniana. Sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl oferuje różne modele glukometrów i pomp wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy. Dzięki tym urządzeniom diabetyk, czyli osoba chora na cukrzycę może zadbać o utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

diabetyk24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ