Ubytek słuchu

Słuch jest jednym ze zmysłów człowieka, który umożliwia skuteczną komunikację werbalną. Dzięki niemu może słyszeć, co inni do niego mówią, cieszyć się muzyką oraz unikać wszelkich zagrożeń na przykład na drodze (klakson samochodu). Problem pojawia się wtedy, gdy zaczyna zawodzić. Szacuje się, że spotyka to 1 na 5 osób. Na szczęście są skuteczne sposoby radzenia sobie z tym.

Co to jest ubytek słuchu i skąd się bierze?

Najprościej ujmując ubytek słuchu ma miejsce wtedy, kiedy człowiek zaczyna odczuwać problemy ze słyszeniem. Przyczyny mogą być różne. Wiek może odgrywać tutaj dużą rolę, jednak istotne są także wszelkie uszkodzenia mechaniczne. By dbać o ten zmysł i zapobiegać wszelkim uszkodzeniom należy unikać wszelkich głośnych dźwięków i rozważnie korzystać ze słuchawek.

Objawy i rodzaje ubytków słuchu

Symptomy ubytku słuchu mogą mieć charakter indywidualny, dlatego nie da się dokładnie wyszczególnić całej ich listy, która pasowałaby do każdego. Jeśli jednak człowiek zauważy kilka z poniższych objawów, powinien skonsultować się z lekarzem:

  • coraz częściej prosi o powtórzenie wypowiedzianych słów,
  • ma problem ze zrozumieniem rozmówców przez telefon,
  • ma zbyt głośno ustawiony telewizor,
  • słyszy szum lub dzwonienie w uszach,
  • ma trudności z rozmowami w głośnym miejscu.

Pogorszenie słuchu może przedstawiać się w kilku stopniach (od łagodnego do głębokiego) oraz typach (niedosłuch odbiorczy, przewodzeniowy ubytek słuchu oraz mieszany ubytek słuchu). Pierwszy typ dotyczy ucha wewnętrznego i powstaje w wyniku uszkodzenia nerwu słuchowego lub jego komórek. Drugi typ może być związany z problemem mechanicznym środkowego lub zewnętrznego ucha (niedrożność, zalegający wosk). Ostatni rodzaj stanowi połączenie pierwszego i drugiego.

Leczenie dolegliwości

Po zauważeniu objawów chorobowych, pacjent powinien udać się do lekarza laryngologa lub protetyka słuchu. Tam po przeprowadzeniu odpowiednich badań uzyska instrukcje dotyczące dalszych działań.

Dzięki rozwojowi technologicznemu i coraz większej świadomości, człowiek nauczył się radzić sobie z tego rodzaju problemami. W przypadku niedosłuchu odbiorczego stosuje się najczęściej aparaty słuchowe, w przypadku przewodzeniowego ubytku słuchu należy najpierw zdiagnozować przyczynę niedrożności, pozbyć się jej i zastosować aparat wraz z innymi opcjami medycznymi.

Czy ubytek słuchu grozi każdemu? Zdecydowanie nie. Oczywiście, niektórzy są bardziej narażeni ze względu na warunki pracy lub obciążenie genetyczne, jednak dużą rolę odgrywa to, jak człowiek dba o swój słuch. Powinien przede wszystkim regularnie myć uszy, tylko nie za pomocą patyczka, a specjalnie przeznaczonych do tego produktów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ