stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa jest to jedno z najpoważniejszych i zarazem najczęstszych powikłań cukrzycy. Są to ciężko gojące się rany i owrzodzenia na stopie, które mogą prowadzić nawet do jej amputacji. Takie powikłanie pojawia się zarówno w przebiegu cukrzycy typu 1, jak i 2. Czym dokładnie jest stopa cukrzycowa i jakie są jej stopnie? Kiedy się rozwija i w jaki sposób ją leczyć? Jesteście ciekawi? Koniecznie przeczytajcie!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/stopa-cukrzycowa-jak-powstaje-jak-sie-ja-leczy-czy-mozna-jej-zapobiec/

Stopa cukrzycowa – czym jest?

Stopa cukrzycowa przejawia się jako płytsze lub głębsze owrzodzenie zlokalizowane na części grzbietowej lub podeszwowej stopy. Tego typu zmiany mogą być ulokowane również na pięcie, na grzbietach palców oraz pod główkami kości śródstopia. W zależności od stopnia zaawansowania zmian, możemy wyróżnić następujące stopnie rozwoju stopy cukrzycowej:

  • stopień 0 – stopa wysokiego ryzyka
  • stopień 1 – owrzodzenie powierzchowne
  • stopień 2 – owrzodzenie z towarzyszącym stanem zapalnym skóry i tkanek podskórnych
  • stopień 3 – jw. i dodatkowo stan zapalny kości, ropowica stopy
  • stopień 4 – ograniczona martwica sucha lub wilgotna
  • stopień 5 – rozległa martwica, wskazania do amputacji.

Stopa cukrzycowa – kiedy się rozwija?

Za rozwój tego typu schorzenia odpowiada nałożenie się na siebie kilku zaburzeń charakterystycznych dla cukrzycy. Jednym z nich może być zaburzenie krążenia obrotowego krwi, które obejmuje zwłaszcza Dolne części kończyn. Takie zaburzenie krążenia spowalnia procesy gojenia się ran, a wysoki poziom cukru we krwi zwiększa ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych. W rezultacie takich czynników może rozwinąć się polineuropatia, czyli dokładniej uszkodzenie nerwów obwodowych. Powoduje ona zaburzenie czucia, a w trakcie choroby możemy odczuwać bóle w stopie, w której rozwija się stan zapalny.

W jaki sposób leczyć stopę cukrzycową?

Leczenie takiej choroby polega na postępowaniu objawowym, które ma na celu wspomaganie gojenia się ran oraz leczeniu przedczynowym. Jeżeli chodzi o postępowanie objawowe stosowane są w nim antybiotyki oraz odpowiednie opatrunki, stosuje się obciążenie kończyn oraz chirurgiczne opracowanie owrzodzeń. Co więcej konieczne jest wyeliminowanie przyczyny powstania stopycukrzycowej. W takim celu zaleca się ścisłe kontrolowanie glikemii, stosowanie się do zaleceń lekarskich, ponieważ to właśnie one wspomagają gojenie się stopy cukrzycowej, a także profilaktykę tego typu zmiany w przyszłości.

Zobacz też: http://www.dlazdrowia24.pl/czym-jest-i-jak-sie-rozwija-retinopatia-cukrzycowa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ